problému zmluvy o výhrade vo svedomí. Funkciu predsedu vlády poňal premiér ako funkciu predsedu strany tak, ako mu to vyhovovalo. Dôležitejšie ako dohody boli prieskumy verejnej mienky a boj o voličov, povedal včera v diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť Hrušovský. "Jediné, čo si v politike najviac cením a vážim, aby som nehovoril nepravdu," konštatoval.
Dzurinda podľa Hrušovského pri prístupe k vatikánskej zmluve zneužil právomoci premiéra, nehovoril pravdu, neplnil dohody a snažil sa vtiahnuť cirkev do politického života. Za zneužitie moci premiéra a klamstvá Hrušovský považuje Dzurindove tvrdenia, že sa prvýkrát dozvedel o požiadavke KDH v súvislosti so zmluvou až v januári 2006. Predsedovi vlády a SDKÚ vyčítal, že ak mal Dzurinda počas celého roka výhrady k vatikánskej zmluve, mal ich prezentovať a nie o nich mlčať. "Ale to je asi tvoj štýl práce. Keď je na stole ťažko riešiteľný problém, dáš ho do šuplíka, nech ho čas vyrieši," komentoval premiérovo počínanie v politike Hrušovský.
Zdôraznil, že už v októbri 2005 v Trenčianskych Tepliciach KDH za svoje priority označilo zákon o výchove a vzdelávaní, zákon o športe a zmluvu o výhrade vo svedomí. V decembri na Koaličnej rade písomne tieto priority kresťanskí demokrati podľa neho rozšírili ešte o trestnú zodpovednosť právnických osôb. KDH podľa neho dlho a viacnásobne upozorňovalo premiéra na otázku vatikánskej zmluvy.
"Ja trvám na tom, že prvýkrát ste nastolili túto tému na politickej úrovni 19. januára tohto roku na Koaličnej rade," reagoval Dzurinda. Premiér podľa vlastných slov už od apríla minulého roku vedel, že navrhovaný text zmluvy nepodporí. Výhrady k obsahu povedal Dzurinda KDH až spomínaného 19. januára 2006. "Paľko, ale mne vyhovovalo ticho. Mne vyhovovalo to, že to netlačíte, že to na tie politické rokovania nenastoľujete, lebo som vedel, že to bude vážna rozbuška," reagoval Dzurinda.
"Mohlo KDH odísť z vlády aj v júli, auguste, v septembri. Neviem, či by to bolo pre Slovensko lepšie. Zodpovedným za to, aby sa vyrokoval prijateľný text aj pre členov vlády, bol vicepremiér pre legislatívu. Prečo mám zakladať rozbušky? Pripravoval som sa na to, aby v čase, kedy premiér sa má vyjadriť, som bol dobre pripravený. Premiér v normálnej spoločnosti nevyrába problémy. Prečo KDH v apríli neprišlo na koaličnú radu?" spýtal sa Dzurinda. Zopakoval, že si trúfa za niekoľko dní napísať zmluvu o výhrade vo svedomí, ktorej text bude pokrývať potreby veriacich i neveriacich občanov SR.
Hrušovský na premiérove slová o tom, že mu vyhovovalo ticho, iba konštatoval, že predseda vlády so zmluvou súhlasil. "Zodpovedný politik by bol konal tak, že ak mám nejaké výhrady k niečomu, o čom viem, že je to prioritou buď politickej strany alebo záväzok vyplývajúci pre koalíciu, tak budem čo najskôr partnerov o tom informovať," zdôraznil predseda KDH.
Potvrdil, že teraz sa musia rokovania s Vatikánom začať o zmluve odznova a sú zložité s osobitným režimom. To, že chce Dzurinda so svojimi ľuďmi napísať nový text zmluvy, považuje šéf KDH z jeho strany za "istý trik", ktorý chce použiť a slovenskej verejnosti a kresťansky zmýšľajúcemu voličovi vnútiť, že sa nič nestalo, "ja to za vás všetkých urobím". A to nepovažuje za dobrú cestu.
"Ako bude pokračovať ďalej, neviem odpovedať," reagoval Hrušovský na otázku, či si vie v budúcnosti predstaviť spoluprácu s SDKÚ-DS vo vedení s Dzurindom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.