výsledky testov uskutočnených v laboratóriu v britskom Weybridge, kde testovali vzorky z uhynutých labutí nájdených na severe Grécka a v bulharskom regióne Vidim pri rumunských hraniciach. EK tiež oznámila, že národné laboratórium pre vtáčiu chrípku v talianskej Padove, ktoré je akreditovaným laboratóriom EÚ a súčasne referenčným laboratóriom pre Organizáciu Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), ju informovalo o výsledkoch testov u divých labutí z východného pobrežia Sicílie, Kalábrie a Taranta. Rovnako ako v Grécku a Bulharsku, aj tu sa potvrdil vírus H5N1.
Bulharské úrady informovali komisiu aj o ďalších podozrivých prípadoch. Situáciou sa bude zaoberať Stály výbor pre potravinový reťazec a zdravie zvierat na zasadnutí, ktoré sa uskutoční vo štvrtok a piatok budúceho týždňa. EK pripravuje vydať zákaz dovozu živého vtáctva a hydiny, vajíčok a nespracovaného peria z postihnutých regiónov v Bulharsku. V súčasnosti platí zákaz dovozu hydiny a hydinových výrobkov z Bulharska do EÚ vzhľadom na inú chorobu, ktorá nedávno prepukla u hydiny v krajine. Keďže sa však mali v blízkej budúcnosti tieto reštriktívne opatrenia prehodnotiť a zmierniť, je potrebné prijať nové opatrenia v súvislosti s potvrdenými prípadmi vtáčej chrípky.
Päť prípadov vysoko patogénneho vírusu vtáčej chrípky H5N1 sa potvrdilo u mŕtvych labutí v Taliansku, informoval v sobotu taliansky minister zdravotníctva Francesco Storace. Ide o prvé známe prípady voľne žijúcich vtákov so spomínaným vírusom v Európskej únii. Podľa jeho vyjadrenia dva prípady potvrdili na pevnine v južnom Taliansku a tri na Sicílii. "Je isté, že vírus dorazil do Talianska," dodal minister, ktorý si nemyslí, že Taliani majú vo zvyku variť a jesť labute, preto sa neobáva rizika pre ľudské zdravie. Na farmách a v domácnostiach vírus doteraz nezaznamenali. Regionálny predstaviteľ zdravotníctva na Sicílii vyjadril domnienku, že labute do Talianska prileteli z Ruska.
Talianske úrady sa zaviazali okamžite prijať tie isté opatrenia, aké stanovila v piatok EK pre Grécko. Komisia v pondelok vydá rovnaké nariadenie ako v prípade Grécka. Ide o zriadenie vysokorizikovej zóny v okruhu troch kilometrov od miesta zaregistrovania prípadov, ako aj zriadenie zóny dozoru v okruhu desiatich kilometrov. Vo vysokorizikovej zóne musí byť hydina držaná vo vnútri, platí zákaz jej presunu a rovnako je zakázaný vývoz mäsa mimo zóny okrem prípadov, kde výrobky prešli prísnou kontrolou v súlade s legislatívou EÚ. V oboch zónach platí tiež zákaz lovu divého vtáctva. Rovnako treba zlepšiť informovanosť majiteľov fariem a ich rodín.
Slovinské úrady včera informovali Európsku komisiu, že predbežné testy u uhynutej labute potvrdili vírus vtáčej chrípky H5. Vzorky zaslali do laboratórií Európskej únie v britskom Weybridge na ďalšie testy. Podľa EK sa slovinské úrady zaviazali okamžite prijať rovnaké opatrenia, aké stanovila komisia v piatok pre Grécko.
Rizikom celosvetovej pandémie sa v sobotu zaoberali aj ministri financií skupiny G8 na schôdzke v Moskve. Vyzvali bohaté krajiny, aby pomohli v boji s vtáčou chrípkou tým chudobným.
Autor: Brusel/Rím (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.