rokmi.
Na konci minulého roka podľa Národnej banky Slovenska dlžili obyvatelia bankám spolu takmer 166 miliárd korún. Každý človek tak bol banke dlžný priemerne 31-tisíc korún, zatiaľ čo začiatkom roka 1998 predstavoval priemerný dlh na obyvateľa len 3 721 korún. Banky hovoria, že vlani bol najväčší záujem o hypotekárne úvery. Keďže tie sa poskytujú väčšinou v stovkách tisícov až miliónoch korún, majú aj najväčší podiel na poskytnutých úveroch obyvateľom. Minulý rok však veľmi rástli aj bezúčelové spotrebné úvery.
Vyššie mzdy znamenajú aj vyššie úvery
"Rast úverov na Slovensku súvisí s rastom miezd, životnej úrovne, s poklesom miery nezamestnanosti, s nízkymi úrokmi a celkovým rastom ekonomiky. Ľudia zrejme vnímajú svoju budúcnosť skôr optimistickejšie a neboja sa zobrať si úver," hovorí analytička ČSOB Silvia Čechovičová.
Okrem lepšej finančnej situácie obyvateľov pôžičiek pribúda aj preto, že sa dajú jednoduchšie získať a sú na nižšie úroky. Konkurencia medzi komerčnými bankami je najostrejšia práve pri poskytovaní pôžičiek, čo tlačí nadol ich ceny. Preto ponúkajú čoraz viac druhov úverov, znižujú počet potrebných dokladov alebo hodnotu zabezpečenia. Vlani dokonca začali viaceré banky ponúkať spotrebné úvery bez toho, aby klient musel dokladovať svoj príjem. Tento rok sa táto možnosť pravdepodobne rozšíri aj na hypotéky.
MT: Problémy zatiaľ nehrozia
Hoci poskytnutých úverov je v poslednom čase každý rok okolo 40 percent viac, zatiaľ nehrozí, že by ľudia dlhovali toľko peňazí, aby ich nedokázali splácať. Analytik spoločnosti Symsite Research Vladimír Dohnal hovorí, že pri prerátaní na hrubý domáci produkt alebo na príjmy obyvateľstva, je zadlženosť obyvateľov Slovenska asi pätinová v porovnaní s krajinami, ktoré používajú euro.
Keďže banky si každého žiadateľa o úver dôkladne preverujú, majú len veľmi málo neplatičov. "Každý subjekt, ktorý požičiava peniaze, sa snaží dôkladne preveriť finančnú situáciu klienta, pretože nesplatený úver je strata firmy. Zároveň aj klient musí dôkladne zvážiť svoje finančné možnosti, aby prípadný nedostatok peňazí neohrozil jeho životnú úroveň," povedal analytik Poštovej banky Miroslav Šmál.
MT: Úvery má málo ľudí
Dohnal tvrdí, že ľuďom na Slovensku zatiaľ nehrozí, že by pre vysoké pôžičky zbankrotovali. "Ešte veľmi málo ľudí má skúsenosť s úverom, takže rast je dosahovaný aj tým, že sa jednoducho zväčšuje klientská základňa," povedal. To znamená, že úver má viac ľudí a nie, že by si tí istí ľudia brali ďalšie a ďalšie úvery.
Väčšina bánk tvrdí, že s rastúcim počtom úverov sa nezvyšuje aj podiel neplatičov. Katarína Némová z Dexia banky hovorí, že vďaka tomu, že poskytujú viac úverov, majú aj viac skúseností a môžu ich "lepšie nastaviť". Pri nových úveroch je preto počet neplatičov malý.
Hovorkyňa Ľudovej banky Jana Lukáčová naopak vraví, že so zvyšujúcim sa počtom schválených úverov rastie aj počet klientov, ktorí majú so splácaním problémy. Preto sa snažia využiť všetky možné prostriedky, aby už pri schvaľovaní úveru odhalili možné budúce problémy.
Koľko si ľudia požičali od bánk (v miliardách korún)
rokvýška úverov
19999,432
20007,938
20018,0374
20029,435
200324,047
200432,477
200548,212
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.