uránu bolo minulý týždeň opätovne spustené v hlavnom závode v meste Natanz, povedal novinárom zástupca tajomníka iránskej Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť Džavád Vaídi. "V súlade s rezolúciou parlamentu by som mal povedať 'áno'," odpovedal Vaídi na otázku o obnovení procesu obohacovania uránu.
Záporne však reagoval na otázku, či ho Irán obnovil vo veľkom rozsahu, ktorý potrebuje na výrobu paliva pre jadrové reaktory. "Potrebujeme čas na to, aby sme mali 60 000 centrifúg," dodal.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí medzitým oznámilo, že Irán požiadal Moskvu o odloženie rozhovorov o jej návrhu na presun výroby jadrového paliva na územie Ruska. Rokovania, ktoré sa mali pôvodne konať tento štvrtok, z "technických dôvodov" odložili na pondelok 20. februára. Iránsky parlament v novembri schválil obnovenie výroby jadrového paliva v prípade, ak bude Teherán v súvislosti so svojim nukleárnym programom nahlásený Bezpečnostnej rade OSN, čo sa stalo minulý mesiac. Iránski činitelia sa však len opatrne vyjadrujú k otázke toho, či bol spustený kľúčový proces napúšťania fluoridu uránového do centrifúg, kde tento plyn pri nadzvukovej rýchlosti "obohacuje" urán. Nízko obohatený urán sa využíva ako palivo v reaktoroch, vysoko obohatený v atómových zbraniach. "Takéto záležitosti sú precíznymi technickými detailmi," vyhlásil Vaídi po otázke, či boli spustené centrifúgy v podzemnom jadrovom komplexe v Natanzi.
Teherán tvrdí, že obohatený urán potrebuje výlučne na výrobu elektrickej energie. Iránski predstavitelia opakovane vyhlasujú, že krajina nemá záujem o jadrové zbrane.
Moskva - Rusko a Francúzsko včera vyzvali Irán na zastavenie všetkých aktivít spojených s obohacovaním uránu. Obe krajiny však zároveň uznali legitímne právo Teheránu na mierový jadrový program. Spoločné vyhlásenie vydali počas návštevy francúzskeho premiéra Dominiqua de Villepin v Moskve. "Rusko a Francúzsko vyzývajú Irán, aby plnil februárovú rezolúciu a požiadavky Rady guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, vrátane úplného zastavenia všetkých aktivít spojených s obohacovaním a spracovaním uránu," uvádza sa vo vyhlásení.
Obe krajiny súčasne uznali legitímne právo Teheránu na mierový jadrový program. Zároveň konštatovali, že návrh Moskvy na obohacovanie uránu pre iránske jadrové elektrárne na ruskom území má podporu medzinárodného spoločenstva a je možnosťou na vyriešenie súčasnej napätej situácie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.