dostali v týchto dňoch ďalšiu výzvu. Pod hrozbou súdneho vymáhania už firma žiada zaplatiť aj vysoké často státisícové sankcie.
Listy rozposiela v čase, keď prezident podpísal novelu zákona, na základe ktorej sa všetkým, čo dlh na koncesionárskych poplatkoch splatia do 60 dní, odpúšťa penále.
Jednu z takýchto výziev dostal aj Peter S. Spoločnosť BSP od neho požaduje zaplatenie nedoplatku 170 Sk a sankciu vo výške neuveriteľných 880-tisíc korún. Ako vyplýva z priloženého detailu dlhu v priebehu rokov 2002 - 2004 nezaplatil trikrát po 30 korún a dvakrát po 40 korún. Na zaplatenie nedoplatku spolu so sankciou má mesiac. BSP mu hrozí, že ak nezaplatí, bude od neho súdne vymáhať 880 170 Sk aj súdne trovy.
"Som z toho v absolútnom šoku," hovorí Peter. Vo výzve sa uvádza, že je opätovná, ale nepamätá si, že by mu už nejaká prišla. Tentoraz však spolu s výzvou dostal aj ponuku na "dohodu o novácii". Je to akási alternatívna ponuka, v ktorej spoločnosť sľubuje, že Petra nezažaluje a zanikne mu povinnosť zaplatiť celú dlžnú sumu a príslušenstvo, ak túto dohodu do 14 dní podpíše a okrem 170 korún jednorazovo zaplatí sumu 5000 korún. "Pokiaľ dlžník dohodu neprijme, musí počítať s tým, že okrem svojho dlhu s príslušenstvom bude nútený uhradiť i náklady súdneho konania," píše BSP.
Situácia, v ktorej sa ocitlo asi 70-tisíc ľudí nie je jednoduchá. Niektorí tvrdia, že prvú výzvu nedostali. Iní, že sú presvedčení, že poslušne platili a žiadny dlh nemajú. Jednoznačné východisko z tejto situácie neponúka ani prijatý generálny pardon. Ten začne platiť, až keď vyjde v zbierke zákona, na čo je lehota do 15 dní. "Generálny pardon neoslobodzuje od súdnych a advokátskych poplatkov a v prípade už realizovaných súdnych podaní nastane len zmena petitu, ale súdne trovy bude potrebné uhradiť," hovorí štatutárna zástupkyňa Slovenského rozhlasu Hilda Gajdošová.
Predkladateľ novely zákona Tomáš Galbavý (SDKÚ) si myslí, že spôsob, akým vymáha SRo nedoplatky sa podobá na výpalníctvo - výška sankcií bola nastavaná mimoriadne vysoko.
K dnešnej situácii podľa neho došlo preto, že ani STV ani SRo nevymáhali svoje pohľadávky priebežne. "Týmto postupom vyrobili istým spôsobom špekulatívne pohľadávky voči koncesionárom, ktoré vysoko presahovali nárokovateľnú položku, tj. 40, alebo 100 korunovú platbu za mesiac." Mnohí ľudia podľa neho ani nevedeli, že niečo nezaplatili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.