Zorana Djindjiča. Polícia z bezpečnostných dôvodov uzavrela v okolí budovy vlády aj dopravu.
Djindjiča, prvého prozápadného demokratického predsedu vlády Srbska od skončenia druhej svetovej vojny, zastrelili 12. marca 2003, keď vystupoval zo svojho auta pred budovou vlády v centre Belehradu. Súdny proces s jeho údajnými vrahmi sa začal v decembri toho istého roku. Súd nariadil rekonštrukciu zločinu po tom, ako obhajoba napadla prokurátorovu verziu o atentáte. Dvom hlavným podozrivým, údajnému strojcovi vraždy Miloradovi Ulemekovi a jej vykonávateľovi Zvezdanovi Jovanovičovi, povolil súd účasť na rekonštrukcii.
Dvoch bývalých príslušníkov polovojenských jednotiek priviezli na miesto činu v obrnených vozidlách za prísnych bezpečnostných opatrení. Právnici Djindjičových pozostalých a jeho telesný strážca, ktorý bol pri útoku na premiéra zranený, kritizovali povolenie účasti dvoch podozrivých na rekonštrukcii. Právnik Božidar Prelevič namietol, že by sa Jovanovič a Ulemek, známy pod prezývkou Legija, mohli pokúsiť o útek s pomocou svojich bývalých kolegov z polovojenských útvarov.
Z podielu na politicky motivovanej vražde premiéra Djindjiča podozrievajú okrem Ulemeka a Jovanoviča ešte ďalších 11 ľudí. Podľa obžaloby Djindjiča odstránili v nádeji, že sa k moci opäť dostanú stúpenci bývalého prezidenta Slobodana Miloševiča. Ulemek a Jovanovič boli na čele jednotky pre špeciálne operácie počas Miloševičovho režimu, ktorá sa zapojila aj do bojov v Bosne, Chorvátsku a Kosove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.