Európskeho parlamentu, ktorí tiež vyzvali iránske úrady na dodržiavanie ľudských práv.
V Bielorusku odsúdili prominentného člena opozície
Minsk (TASR) - Bieloruský Najvyšší súd v utorok odsúdil prominentného člena opozície Sergeja Skrebeca na dva a pol roka odňatia slobody za okradnutie štátu. Skrebec (42) označil verdikt súdu za pokus umlčať jeho kritiku autoritárskeho režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. "Tento prípad bol vykonštruovaný a proti rozhodnutiu sa odvolám," vyhlásil. Skrebec sa zúčastnil na mnohých protestoch proti Lukašenkovmu režimu a takisto mal v úmysle kandidovať v nastávajúcich prezidentských voľbách. Zadržali ho vlani v máji. Odvtedy držal protestnú hladovku proti svojmu zatknutiu už niekoľkokrát, najdlhšie 40 dní. Lukašenko vládne v Bielorusku od roku 1994. Západ ho obviňuje z tvrdých zákrokov proti svojim oponentom, ako aj z umlčovania nezávislých médií.
Zemetrasenie v Indii - dve obete
Kalkata (TASR) - Pri zemetrasení, ktoré v utorok postihlo severovýchodnú časť Indie, zahynuli dvaja vojaci a najmenej 500 budov vrátane významných vládnych sídiel utrpelo rozsiahle škody. Informovali o tom včera miestne úrady. Región postihli otrasy s magnitúdom 5,7. Predstaviteľ Indického meteorologického úradu potvrdil, že k zemetraseniu došlo v utorok skoro ráno a jeho epicentrum sa nachádzalo asi 1120 kilometrov severne od mesta Kalkata. Vojaci prišli o život, keď ich vozidlo zasiahli padajúce skaly. Lavína skál sa spustila v horskej oblasti asi 25 kilometrov východne od metropoly Gangtok v štáte Sikkim.
Na Saturne zúri búrka
Pasadena (TASR) - Gigantickú búrku, pri ktorej sa rozpútali blesky vyše tisíckrát silnejšie ako zvyknú byť na Zemi, sledujú výskumníci na planéte Saturn. Za pomoci medzinárodnej medziplanetárnej sondy Cassini vedci z Univerzity v americkej Iowe po prvýkrát zaznamenali búrku 23. januára. Odkedy však sonda kvôli zlej pozícii nemohla už úkaz fotografovať, vedci sa obrátili na amatérskych astronómov. Tí potvrdili, že búrka vyčíňa na južnej pologuli planéty Saturn. Od prvého zaregistrovania búrky výskumníci zaznamenali už 35 jej následných epizód, pričom každá trvala asi desať hodín. Nie je zrejmé, ako sa blesky tvoria, ale vedci predpokladajú, že to môže súvisieť s vysokými teplotami pod povrchom planéty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.