stav agendy. Marec, na ktorý sa už mnohí tešíme kvôli zmene počasia ešte nie je, ale my sa dnes vrátime do marca roku 1922 aj prvých dvoch aprílových týždňov. Vtedy bolo na východnom Slovensku rozmarné počasie a to by sme mohli povedať aj o udalostiach. V Košiciach sa magistrát usiloval zriadiť radničný výčap, kde by sa predávalo víno z mestských viníc, v Spišskej Novej Vsi odvolal župan mešťanostu pre jeho ‚turecké' šafárenie, vo Svidníku zatkli riaditeľa Spišskej hospodárskej spoločnosti, lebo kšeftoval s múkou a v Košiciach podvodníkov, ktorí parazitovali na ľudskej dôverčivosti.
Rozmary počasia
Pocítila ich celá Európa. Na prvý jarný deň bola kvôli snehu prerušená železničná doprava v Rimavskej Sobote. O dva dni - 23. marca 1922 zaznamenali v Košiciach i v Prešove prvú jarnú búrku s hromobitím, bleskami, krúpami s priemerom až dva centimetre a výdatným dažďom. ten sa rozšíril na celé Slovensko a posledné kvapky spadli až o týždeň. Z Berlína, Budapešti, Paríža, Londýna preberali agentúry správy o silných dažďoch, spôsobujúcich záplavy. Na východnom Slovensku bola pôda ešte mokrá po snehu a roľníci nemohli začať jarné práce. Ani vo viniciach, ktoré patrili mestu Košice. Mestská rada rokovala v apríli okrem iného aj o možnosti zriadenia mestskej radničnej pivnice s reštauráciou. "Mala by to byť taká reštaurácia, ktorá by vyhovovala aj požiadavkám cudzincov, ktorí prichádzajú do Košíc ako do dôležitého železničného uzla v dosť veľkom počte. Podľa vzoru iných miest by mala radničná pivnica prispieť k zvýšeniu príjmov do mestskej pokladnice," navrhoval mešťanosta Mutňanský. Zatiaľ od marca fungoval provizórny radničný výčap. Predávali v ňom víno z poslednej úrody po 20 Kč za liter a podľa rozhodnutia mestskej rady mali priviezť ďalších päť vagónov košického mestského vína, ktorého bolo celkom vyše 90 hektolitrov určených na predaj v Košiciach-
Úradovali ako chceli
Mestská rada rokovala aj o sťažnostiach na úradníkov magistrátu, ktorých v úradných hodinách málokedy občania našli na ich miestach. Potvrdila to aj úradná inšpekcia. Zistila, že väčšina úradníkov chodí do úradu neskoro, alebo vôbec nie. Takéto móresy boli ešte za monarchie, kedy bol mestský úrad iba akýmsi vedľajším zamestnaním a časť maďarských úradníkov počas úradných hodín vykonávala inú prácu mimo neho. Aby sa presvedčil osobne o pracovnej disciplíne svojich podriadených, rozhodol sa skontrolovať ich sám mešťanosta. Výsledok bol žalostný - viac ako päťdesiat úradníkov nebolo ešte o desiatej dopoludnia vo svojich kanceláriách, pričom úradné hodiny boli od 8.00 do 14.00 hod.
Ponosy boli aj na mešťanostu Spišskej Novej Vsi Eduarda Vollaya. Na jeho gazdovanie s majetkom mesta od desiatich k piatim sa bola sťažovať u župana Rumana skupina radných. Župan celé tri dni osobne kontroloval celú agendu, plány a správy o finančnom hospodárení mesta a na štvrtý deň udelil mešťanostovi zdravotnú dovolenku. Za jeho nástupcu vymenoval dovtedajšieho správcu mestského úradu Ing. Hollého. Zistil, že majetok je veľký, ale príjmy z kapitálu sú len 3,5 milióna korún. výdavky presahujú 4,2 milióna, nejestvuje rozpočet mesta, plány jeho rozvoja, ba ani rozbory a správy o hospodárení. "Bohaté mesto nepotrebovalo predpisovať prirážky do roku 1920 a od roku 1921 boli odrazu 100-percentné a na rok 1922 až 270-percentné,. Mesto má dlžoby, rozpočet vykazuje deficit vyše 630 tisíc korún. Na úhradu úrokov z dlžôb je denne potrebných tisíc korún," píše sa v revíznom protokole. Politické strany i členovia mestskej rady z tohto stavu obviňovali Vollaya a preto sa dovolávali kontroly.
Kšeftoval s múkou
Vo Svidníku zatkli riaditeľa Šarišskej hospodárskej spoločnosti Karola Šorta a úradníka Jána Maška pre podvody s múkou, ktorá bola v tom čase na prídel a Šort ju mal rozdeľovať na základe rozhodnutia slúžnovského úradu. V Prešove nariadili disciplinárne vyšetrovanie proti správcovi Ženského učiteľského ústavu Moyzeesovi. Príčinou bol dezolátny stav v agende. Moyzes vôbec nepodpisoval úradné listiny, neodpovedal na prípisy z nadriadených orgánov. Všetko ponechal na učiteľku Uličnú, ktorá podpisovala agendu ako "starostka" učiteľského zboru. Moyzes bol správcovstvom školy poverený, nemal žiadnu kvalifikáciu a bol skúšaný komisiou iba zo spevu. "Keby bol dobre viedol ústav, bol by ponechaný na svojom mieste aj bez vzdelania," zapísal do protokolu vrchný zemský školský inšpektor. V Košiciach zadržali devätnásťročnú obchodnú cestujúcu Kašpárkovú. Podľa záznamu v policajnom raporte chodila v Košiciach po úradoch, domácnostiach, navštevovala herečky a ponúkala ušitie moderných šnurovačiek. S objednávkou vyberala aj zálohy po sto - dvesto korún. Len sa jej tak sypali. Napokon keď mala len v Košiciach pokope tridsať tisíc a nedodala ani jednu šnurovačku, vykľula sa z nej podvodníčka.
Tak sa začala jar na východnom Slovensku. Počasie bolo zlé, ale jarné upratovanie v úradoch účinné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.