investičnú pomoc jej desiatim dodávateľom a že "nesplnila niekoľko záväzkov", vrátane výkupu pôdy, ktorý "mešká viac ako 17 mesiacov".
Kia vo vyhlásení cituje prezidenta Kia Motors Slovakia In-Kyu Bae, že zvýšenie nákladov celého projektu "bolo spôsobené zlým riadením zo strany slovenskej vlády" a nemôže "byť pripisované spoločnosti Kia".
Pomoc pred dodávateľov Kia vo výške 663 miliónov korún sľúbil ešte bývalý minister Pavol Rusko. Vláda neskôr jeho iniciatívu zmietla zo stola s tým, že investície dodávateľov neprinášajú veľkú pridanú hodnotu a navyše - v žilinskom regióne ani nie je vysoká nezamestnanosť.
Automobilka naďalej zvažuje, že ak dodávatelia Kia stimuly nedostanú, podá žalobu alebo bude žiadať medzinárodnú arbitráž. "Rozhodneme sa, až keď dostaneme od vlády oficiálne stanovisko," povedal hovorca slovenského zastúpenia Kie Dušan Dvořák.
Firma je presvedčená, že investičná zmluva podpísaná v marci 2004 vládu zaväzuje, aby dala peniaze aj jej hlavným dodávateľom, ktorí s nimi počítali. "Na naše listy, ani listy našich dodávateľov zo septembra minulého roka však vláda zatiaľ nereagovala," povedal Dvořák.
Hovorca ministerstva hospodárstva Robert Beňo zopakoval, že vláda na svojom rozhodnutí nemieni nič meniť. "Musela by urobiť výnimku z prijatých pravidiel, a v takom prípade by chceli výnimky aj ďalší," povedal.
Právnik Radoslav Prochádzka si myslí, že v tomto spore "nejde o výnimočný stav a obe strany využívajú svoje možnosti," ktoré im dáva investičná zmluva, či medzinárodné právo. Na jednej strane sa podľa neho štát snaží nemrhať peniazmi daňových poplatníkov. Automobilka zas chce, aby cez obchodné vzťahy dodržal svoj sľub.
Investičná zmluva s Kiou konštatuje: „Pokiaľ bude mať Slovensko vo svojom štátnom rozpočte k dispozícii príslušné prostriedky, vynaloží všetko úsilie na poskytnutie štátnej pomoci zahraničným dodávateľom spoločnosti Kia Motors."
Autor: jd
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.