kontaminácii. Počas včerajšej kontroly otvorených chovov hydiny na farmách v Tešedíkove a Kráľovom Brode to konštatoval minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon.
"Všetky chovy sú pod voliérou, aj keď v stiesnených podmienkach, ale je stopercentná istota, že nemôže dôjsť k šíreniu vtáčej chrípky," konštatoval Simon. Odporúčania Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR chovateľom, ktoré smerujú k zamedzeniu styku všetkých otvorených chovov s divo žijúcou zverou, platia na Slovensku od októbra minulého roka. Od včerajšieho dňa je na ministerstve zriadená bezplatná zelená telefonická linka, prostredníctvom ktorej môžu občania získať rady v tejto oblasti. Podľa Simona je síce situácia vážna, netreba však vyvolávať paniku. "Vtáčia chrípka sa zatiaľ vyskytla len u labutí. U žiadneho iného druhu sa nevyskytla v žiadnej krajine v blízkosti Slovenska," zdôraznil.
Každý nález uhynutého vtáctva je potrebné nahlásiť veterinárovi, ktorý zabezpečí jeho bezpečné zneškodnenie. V prípade potvrdenia vtáčej chrípky vstúpia do platnosti karanténne opatrenia v okruhu 10 kilometrov od miesta nákazy. Prísnejšie sa bude na tomto území sledovať akýkoľvek pohyb hydinového tovaru. U domácky chovanej hydiny bude potrebné pristúpiť i k likvidácii chovu. "Netreba sa obávať konzumácie hydinového mäsa, pretože pri tepelnom spracovaní sa ochorenie likviduje," uviedol Simon.
Na Slovensku je v súčasnosti 290 chovov hydiny, z toho 251 uzatvorených a 39 otvorených chovov. Otvorené sú predovšetkým chovy bažantov, husí, kačíc a pštrosov.
Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR zrušila nariadenie z decembra, v ktorom povolila konanie súťaží poštových holubov s medzinárodnou účasťou na území Slovenska a účasť poštových holubov slovenských vlastníkov na súťažiach v zahraničí. Zakázala aj konanie rôznych výstav, trhov, prehliadok, výkonnostných skúšok a chovateľských súťaží hydiny a ostatných vtákov. Chovatelia tiež nesmú sústreďovať hydinu z rôznych chovov.
Veterinári tak reagovali na výskyt vtáčej chrípky v okolitých štátoch, teda v Maďarsku, Rakúsku, Nemecku, či Slovinsku. Ako tlačovú agentúru SITA informoval odborný riaditeľ ŠVPS Rudolf Smriga, veterinári zintenzívnili aj monitoring voľne žijúceho vtáctva. Kým v minulom roku bolo vyšetrených na vtáčiu chrípku 328 voľne žijúcich vtákov, v tomto roku bolo k 9. februáru vyšetrených
už 46 kusov.
Ďalšie núdzové opatrenia proti zavlečeniu vtáčej chrípky, prijaté v októbri minulého roka, ostávajú naďalej v platnosti.
Uhynutá labuť nemala vtáčiu chrípku
Bratislava (TASR) - Uhynutá labuť, ktorú našli včera na Dolnozemskej ulici v Bratislave, nemala vtáčiu chrípku. Potvrdil to prvotný test vykonaný včera v Štátnom veterinárnom ústave vo Zvolene. TASR o tom informovala hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Katarína Czajliková. Minister pôdohospodárstva SR Zsolt Simon chystá na piatok návštevu laboratórií zvolenského Štátneho veterinárneho ústavu, aby skontroloval zabezpečenia opatrení v súvislosti s vtáčou chrípkou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.