najkontroverznejšiu časť, týkajúcu sa tzv. princípu krajiny pôvodu. Pozmenený návrh podporilo 394 poslancov, proti ich hlasovalo 215 a 33 sa zdržali hlasovania.
Na základe princípu krajiny pôvodu by sa firmy pri poskytovaní služieb kdekoľvek v EÚ riadili legislatívou krajiny, z ktorej pochádzajú. Proti tomu sa zdvihla vlna nesúhlasu vzhľadom na obavy, že západoeurópske trhy zaplavia lacnejší poskytovatelia služieb z východnej a strednej Európy. Podľa schváleného návrhu sa firmy budú musieť pridržiavať pracovných, zdravotných, bezpečnostných či ekologických predpisov krajiny, kde služby poskytujú.
Po dohode dvoch najväčších strán v EP, konzervatívcov a socialistov, s tým súhlasila väčšina poslancov. Poslanci v schválenej verzii tiež obmedzili počet odvetví, ktorých sa bude smernica týkať - napríklad sociálnych služieb, ako je starostlivosť o starších alebo postihnutých ľudí či služieb všeobecného záujmu, ako sú dodávky vody či plynu.
Cieľom smernice o službách je podľa Európskej komisie odstrániť byrokratické a právne prekážky poskytovania služieb kdekoľvek v únii a uľahčiť tak poskytovateľom výkon práva na voľný pohyb služieb a práva usadiť sa za týmto účelom v inej členskej krajine EÚ. Podľa stúpencov smernica podporí hospodársky rast a tvorbu pracovných miest v EÚ, uľahčí zakladanie podnikov a budú z nej profitovať aj spotrebitelia. Odporcovia, vrátane desiatok tisíc odborárov, ktorí demonštrovali v Štrasburgu, tvrdia, že ohrozí práva zamestnancov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.