informoval o tom minister poľnohospodárstva Horst Seehofer.
Zatiaľ nie je jasné, ako došlo k nainfikovaniu labutí vírusom vtáčej chrípky na nemeckom ostrove. Experti upozorňujú na to, že tieto labute neboli prelietavé, na ostrove žili trvalo. Vírus nemohli na ostrov zavliecť sťahovavé vtáky z juhu, lebo ich prelet na sever Európy sa ešte nezačal. Odborníci vyslovili domnienku, že vírus vtáčej chrípky H5N1 prenikol do Nemecka už dávnejšie a nepozorovane sa v ňom rozšíril. Zatiaľ nie je známy počet nainfikovaných druhov divo žijúcich vtákov a prípadne aj hydiny. V krajine sa začalo diskutovať o posilnení úlohy centrálnej vlády na úkor právomocí spolkových krajín v prípadoch pandémií.
Ide o prvý známy prípad smrteľného vírusu v Nemecku, ktoré susedí s Dánskom. To včera informovalo, že podrobí testom na smrteľný kmeň vtáčej chrípky H5N1 35 mŕtvych vtákov - 32 labutí, kačku, čajku a kormorána. Všetky vtáky až na kormorána našli na juhovýchodných dánskych ostrovoch, severne od Rujány.
Predbežné testy v ďalších dvoch východorumunských dedinách naznačili aj tam prítomnosť vírusu H5N1. Informovali o tom včera rumunské úrady. Experti odobrali vzorky z niekoľkých uhynutých vtákov, ktoré našli v dedine Vlahi neďaleko Dunaja a v dedine Ostrov, ktorá leží pri hranici s Bulharskom.
Vtáčiu chrípku kmeňa H5N1 potvrdili včera aj v juhoruskej Dagestanskej republike, kde na farmách pred dvoma týždňami pri dvoch prípadoch uhynulo 345 000 kusov hydiny.
Lichtenštajnská vláda včera v rámci preventívnych opatrení nariadila izoláciu všetkej hydiny, aby zabránila možnej infekcii od sťahovavých vtákov. Opatrenie nadobudne účinnosť od pondelka. V ten istý deň vstúpi do platnosti rovnaké opatrenie aj vo Švajčiarsku. V Rakúsku platí spomínané nariadenie už od dnešnej polnoci.
Jedenásť uhynutých labutí, ktoré v stredu pozbierali z ľadových krýh ostrihomského Malého Dunaja, nebolo nakazených vírusom vtáčej chrípky. Informoval o tom včera v Budapešti premiér Ferenc Gyurcsány. Predseda vlády po návšteve Štátneho veterinárneho ústavu (OÁI) povedal, že predbežné výsledky vyšetrení pozostatkov zvierat nepreukázali prítomnosť vírusu vtáčej chrípky, labute podľahli pravdepodobne črevnej infekcii.
Maďarské úrady v stredu potvrdili, že u troch z deviatich labutí uhynutých pred týždňom v maďarskej župe Bács-Kiskun izolovali vírus H5. Uhynuté zvieratá našli v juhomaďarských obciach Nagybaracska a Csátalja.
V Indonézii zomreli ďalší dvaja ľudia
Ďalší dva obyvatelia Indonézie s príznakmi vírusu vtáčej chrípky zomreli včera ráno v nemocnici v Jakarte, čím sa v prípade potvrdenia ich nákazy zvýši počet obetí v krajine na 20. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) potvrdila v Indonézii od júla 2005 už 18 obetí vtáčej chrípky spolu s ôsmimi prípadmi, keď pacienti boj s vírusom vyhrali. Indonézsky minister zdravotníctva v stredu varoval, že vysoký počet tzv. skupinových prípadov zvyšuje možnosť, že vírus zmutuje do oveľa patogénnejšej formy. Indonézia je prvou krajinou, kde zaznamenali už päť prípadov skupinovej infekcie v hustých osídleniach.
Mŕtvy príbuzný irackého dievčaťa, ktoré zomrelo v januári na následky vírusu vtáčej chrípky, bol tiež nakazený týmto ochorením. Informoval o tom včera americký predstaviteľ, odvolávajúci sa na testy vzoriek vykonané v laboratóriu v Egypte.
Extrémna pandémia vtáčej chrípky
Sydney (TASR) - Najhorší scenár v prípade pandémie vtáčej chrípky počíta so smrťou vyše 140 miliónov ľudí a globálnymi ekonomickými výdavkami v hodnote 4,4 bilióna amerických dolárov. Vyplýva to zo správy austrálskeho inštitútu o makroekonomickom dopade pandémie vtáčej chrípky. Správa Lowy inštitútu pre medzinárodnú politiku podrobne opisuje štyri možné scenáre s využitím historických údajov z predchádzajúcich chrípkových pandémií, ako aj z ekonomickej dohry epidémie SARS v Ázii v roku 2003. Pri najhoršom možnom scenári, podľa správy pri tzv. extrémnej pandémii, by v roku 2006 došlo ku globálnemu ekonomickému spomaleniu, v rozvojovom svete o 50 percent, a o život by prišlo 142,2 milióna ľudí. Čína, India a Indonézia by utrpeli najväčšie straty na životoch. Pandémia by viedla k rapídnemu poklesu pracovných síl v krajinách a k rastu ceny práce.
Autor: Berlín/Kodaň/Konstanca/Moskva/Vaduz/Viedeň/Budapešť (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.