pandemického plánu, ktorý okrem iného hovorí aj o konkrétnom nasedení síl a prostriedkov. V prípade potreby sú k dispozícii napríklad špecialisti z rožňavského práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany. Na zásah sú pripravení aj vojenskí policajti a špecializované zložky pozemných síl, informuje ministerstvo obrany na svojej internetovej stránke.
Ozbrojené sily postupujú v súvislosti s hrozbou vtáčej chrípky podľa vnútrorezortných predpisov a plánov. Tie sa týkajú aj opatrení na predchádzanie vzniku a šírenia ľudskej chrípky, vrátane pandémie. Ich rozsah závisí od aktuálnej epidemiologickej situácie a dotýkajú sa všetkých útvarov a zariadení. Prebieha preventívne očkovanie príslušníkov ozbrojených síl proti ľudskej chrípke. Prioritnou skupinou boli napríklad zdravotníci a veterinári. Do takzvanej rizikovej skupiny osôb patria aj vojaci, ktorí budú vykonávať karanténne opatrenia podľa rozhodnutia vládnej pandemickej komisie. Ide už o spomínané špecializované zložky pozemných síl či vojenských policajtov.
V rezorte platia tiež mimoriadne veterinárne opatrenia. A to napríklad obmedzenia, ktoré súvisia s využívaním sokoliarsky cvičených dravcov na staniciach biologickej ochrany vojenských letísk.
Na Slovensku sme schopní do šesť hodín od doručenia vzorky identifikovať vírus vtáčej chrípky H5N1 u človeka, vyhlásil včera šéf rezortu zdravotníctva Rudolf Zajac po zasadnutí pandemickej komisie. "Máme na to pripravené tri pracoviská a do 10 hodín dokážeme reagovať, zaktivizovať osem infekčných oddelení a pripraviť centrum izolácie," zdôraznil Zajac.
Účastníci pandemickej komisie včera diskutovali aj o možnosti doočkovať občanov proti ľudskej chrípke, ako o preventívnom opatrení. K dispozícii je stále 100 000 očkovacích látok proti ľudskej chrípke. Podľa odborníkov očkovať možno aj počas epidémie ľudskej chrípky, ale človek musí byť zdravý. Predseda Správy štátnych hmotných rezerv podľa Zajaca informoval o zabezpečení ochranných pomôcok a liekov. Slovensko zabezpečilo antivirotiká tamiflu a relenzu. Dokončuje dovoz antivirotík pre preventívne podávanie rizikovým skupinám populácie. "Vírus vtáčej chrípky H5N1 je na človeka neprenosný. Predpoklad, že by tento rok došlo k mutácii vírusu vtáčej chrípky H5N1 a vírusu ľudskej chrípky a vznikla by mutácia prenosná z človeka na človeka, je podľa virológov relatívne nízky. Vírus vtáčej chrípky je podtypu A, kým vírus ľudskej chrípky je zo 70 percent typu B. Tento fakt zvyšuje šancu, že k ich mutácii nedôjde. Odborníci uvažujú, že by k mutácii oboch vírusov mohlo dôjsť na budúci rok, alebo až v roku 2009," vyhlásil Zajac.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.