do občianskej vojny.
"Tento najnovší odporný zločin prišiel ako varovanie, že existuje sprisahanie proti irackému ľudu, ktoré môže vyústiť do vojny medzi bratmi. Ak boh dá, nedovolíme to," vyhlásil v priamom prenose v irackej štátnej televízii. "Stojíme pred veľkým sprisahaním proti Iraku, proti jeho jednote. Musíme spolupracovať a konať spoločne proti tomuto nebezpečenstvu, ktorého rizikom je občianska vojna. Je to najhoršie nebezpečenstvo, pretože ohrozuje našu súdržnosť a krajinu devastáciou prostredníctvom občianskej vojny."
Medzičasom stovky protestujúcich šiitskych moslimov v rámci reakcie na explóziu zaútočili na desiatky sunnitských mešít v krajine. Podľa Irackej islamskej strany, najväčšej sunnitskej politickej strany, protestujúci zaútočili, podpálili alebo prevzali kontrolu najmenej nad 60 mešitami, pričom útoky si vyžiadali najmenej jednu obeť. Väčšina z nich sa nachádza v Bagdade a v juhoirackých šiitskych provinciách.
Šiitsky duchovný Muktada as-Sadr obvinil zo zodpovednosti za útok sunnitských militantov. Ako vyhlásil, zo šiitskej strany bude nasledovať pomsta. "Nebudeme len odsudzovať a protestovať, ale aj konať proti zodpovedným militantom," vyhlásil jeho hovorca. "Ak si iracká vláda nedokáže ochrániť obyvateľov Iraku, my sme pripravení prebrať túto úlohu."
Britský minister zahraničných vecí Jack Straw označil explóziu v Sámarre za "svätokrádežný" a dosiaľ "najšokujúcejší" násilný čin voči šiitskemu posvätnému miestu. "Je to do neba volajúci ohavný pokus teroristov o vyvolanie občianskych nepokojov a o narušenie procesu formovania novej irackej vlády," vyhlásil Straw.
Teroristický čin odsúdil aj jordánsky kráľ Abdalláh II. ako zbabelú snahu o eskaláciu napätia medzi sunnitskými a šiitskymi komunitami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.