rozširovaním vírusu vtáčej chrípky v Európe.
Pôjde len o očkovanie určitého druhu hydiny v špecifických regiónoch, ktoré sa uskutoční za prísneho dohľadu a kontroly. Výbor pri schválení plánov súčasne stanovil podmienky a limity pre obchod so zaočkovanou hydinou a hydinovými výrobkami. Vo Francúzsku sa má vakcinácia týkať husí a kačíc v troch departementoch považovaných za vysoko rizikové. Pre tento krok sa francúzske úrady rozhodli vzhľadom na problematické zabezpečenie udržania tejto hydiny v uzavretých priestoroch a zabránenie v kontakte s potenciálne nakazeným vtáctvom.
S očkovaním sa vo Francúzsku začne okamžite a do 1. apríla by sa malo zaočkovať približne 900 000 kusov hydiny. Zaočkovanú živú hydinu nemožno vyvážať do iného členského štátu únie alebo do inej tretej krajiny. Čerstvé mäso a mäsové výrobky pochádzajúce z očkovanej hydiny možno dodávať na európsky trh alebo do tretích krajín pri splnení stanovených podmienok.
V prípade Holandska sa očkovanie týka aj sliepok. Uskutoční sa na základe dobrovoľnosti ako alternatíva k nariadeniu držať hydinu v uzavretých priestoroch.
Ako uviedol komisár pre zdravie a ochranu spotrebiteľa Markos Kyprianu, najnovšie prípady vtáčej chrípky u divého vtáctva v Európe nútia preskúmať všetky možnosti ochrany hydiny pred vírusom. Komisár súčasne vyzval členské štáty únie, aby zostali v stave vysokej pohotovosti vzhľadom na blížiacu sa jarnú migráciu vtáctva a pokračovali aj naďalej v uplatňovaní všetkých stanovených preventívnych opatrení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.