hovoriť o existencii samostatných remesiel iba čiastočne. Výroba nepoľnohospodárskeho charakteru nejestvovala alebo bola iba zriedkavo odčlenená od poľnohospodárstva. Iba v najvýznamnejších obchodných centrách štátu - napr. v období Veľkomoravskej ríše v Nitre - boli jednotlivci, ktorí sa zaoberali výlučne remeslami, remeselníckou činnosťou.
Remeselnícke výrobky vyrábalo predovšetkým obyvateľstvo v dedinách a na dvoroch feudálov. Bolo to hlavne v systéme služobníckych osád, zameraných len na jeden druh výrobnej činnosti a podľa nej aj často pomenovaný. Popri sídlach, ktoré majú jasné výrobné zameranie aj dnes, napr. hrnčiarstvo - vznikli Hrnčiarovce, kováčstvo - Kováče, Kováčová, kolárstvo - Koláre, Kolárovce a tesárstvo - Tesáre, existovali aj svojrázne výrobné zamerania a pomenovania, napr. výroba dieží a korýt - Déžnik, dlát a železných priebojov, ktorou sa zaoberali dechtári - Dechtáre, spracovanie ilmu (mäkkého dreva) - ilmárstvo - Urmín, Urmince, spracovanie dreva alebo výroba drobného dreveného náčinia - struhárstvo - Strháre, Strhár, ohýbanie dreva - togárstvo - Tuhár. Podľa povolania vznikol aj názov dediny Vyhne, Štítnik, Rudník i lokality medzi Gelnicou a Spišskou Novou Vsou, kde sa les volal Uhliská podľa činnosti uhliarov. Smolník na Spiši, Smolník v Zemplíne vznikli podľa smoliarov, ktorým hovorili aj pekelníci. Z toho vznikol názov Pekľany, Uzovské Pekľany, Kecerovské Pekľany, Ruské Pekľany. Smoliari vyrábali aj decht, podľa čoho mali meno Dechtáre na západnom Slovensku.
Od 13. storočia sa v strednej Európe začali remeslá oddeľovať od poľnohospodárstva. To sa dialo aj na území Slovenska po príchode kolonistov - nemeckých remeselníkov. Tým, ktorí sa usadili v mestách, udeľovali rôzne privilégia a výsady. Zvyklosti a novoty, ktoré kolonisti priniesli, sa začali rozširovať aj medzi domácimi. Dedinského remeselníka, ktorý bol predtým spojený s poľnohospodárstvom, pracoval na nižšej technologickej úrovni a bol v poddanskej závislosti, vystriedal osobne slobodný mestský remeselník, príslušník meštianskeho stavu, používajúci v tom čase najvyspelejšiu technológiu a remeslu sa venoval ako svojmu hlavnému zamestnaniu. Význam remesiel na dedinách poklesol, vytvorila sa nová náplň remesiel s náplňou, aká bola v tom čase v strednej a západnej Európe a nezmenila sa až do zániku remesiel spôsobenému strojovou výrobou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.