Korzár logo Korzár

Najstaršia protéza palca na svete a zubné náhrady

K akému obdobiu sa viažu začiatky ortopedických zručností, presne nie je známe. Podľa austrálskeho profesora anatómie, pôsobiaceho v Káhire, je

ortopéda stará najmenej 4500 rokov. Ukázal, že prvá ortopedická procedúra našich predkov bolo prikladanie dláh alebo kôry stromu na protiľahlé strany zlomenej kosti, ktoré sa previazali plátnom, aby sa udržali v istej polohe. Egypťania majú prvenstvo na svete aj v protézach. Najstaršia známa funkčná protéza palca nohy má 3 tisíc rokov. Je stále šnúrkou pripútaná k nohe mumifikovanej majiteľky. Ďalšia protéza, vystavená v Britskom múzeu v Londýne má tiež tri tisícročia a jej nositeľka bola asi 55-ročná žena z vyššej spoločenskej vrstvy, ktorú pochovali mumifikovanú v Tébach v Egypte. Palec bol veľmi odborne amputovaný asi kvôli gangréne a protéza vyrobená z troch kusov starostlivo vyrezaného dreva bola k nohe pripevnená koženými remienkami. Opotrebovanie na spodnej časti svedčí o tom, že bola skutočne používaná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prvá protéza palca nohy z Britského múzea, kam ju priviezol z Egypta v 19. storočí zberateľ starožitností pre toto múzeum - reverend Greville Chester, je vyrobená z hodvábu, napusteného glejom. Bol to často používaný postup pri vyhotovení nádob, masiek, niekedy aj rakiev. Protéza palca bola ľahká a pripevňovala sa bavlnenými šnúrkami k nohe alebo k sandále. Tretia protéza palca je na múmii v muzeálnych zbierkach v USA a zatiaľ sa výskum neuzavrel. Všetky tri náhrady palca nohy sú unikátne a čo je dôležité, boli funkčné. Egypťania často prichádzali o palec a ak im vtedajší protetik nestihol vyrobiť jeho náhradu za ich života, musel mať nebožtík protézu po smrti, aby bolo jeho telo pripravené na nový život po smrti. Preto na "druhý" svet neodchádzali ľudia neúplní, bez častí tela.

SkryťVypnúť reklamu

Je známe, že Egypťania mali na vysokej úrovni liečebné postupy, dokonale ovládali prípravu liekov z rastlín a minerálov, i umenie mumifikácie, pred ktorou odstraňovali z tela vnútornosti veľmi šetrným spôsobom, ale iba v krajnom prípade operovali. Okrem trepanácie lebky. Operačné zákroky na ľudskom tele sa priečili ich náboženstvu, tak isto ako aj pitvy pre poznávanie anatómie ľudského tela. (U nás sa protézy v rámci protetiky začali vyrábať v roku 1919).

MT: Mumifikácia

Od antických autorov - gréckeho historika Herodota (5. stor. pred Kristom), od Diodóra Sicílskeho (1. stor. pred Kristom) sa dozvedáme o najzáhadnejšom spôsobe posmertného kultového aktu - mumifikovaní zosnulých (Mumnio znamenalo v perzskom jazyku asfalt) o balzamovaní ich vnútorností, ako aj zvierat. "Umenie balzamovať ovláda a vykonáva osobitný druh ľudí," píše Herodot. "Malzamovači najprv vytiahnu krivým železom časť mozgu cez nosné dierky, časť tak, že do neho nalejú rozpúšťacie látky. Potom narežú ostrým etiópskym kameňom slabiny a vyberú celú bruľnú dutinu okrem srdca a obličiek, vyčistia ju, vypláchnu palmovým vínom, vyčistia vydymovacími látkami. Potom naplnia brucho jemne rozdrvenou myrhou a iným korením a zasa ho zašijú, potom naložia do sódového lúhu na 70 dní," opisuje Herodot. Vnútorné orgány (okrem srdca a obličiek) vložili do kanop - štyroch posvätných nádob. Každý orgán - pľúca, pečeň, žalúdok a črevá mali svoju kanopu. Tie vložili do faraónovej hrobky. Kanopy sú medzi exponátmi v múzeu v Kázire v takom stave, ako ich balzamovači pred tritisíc rokmi do nich vložili. Akt mumifikovania je znázornený na rakvách, stenách hrobiek a chrámov, ktoré dnes obdivujú tisíce návštevníkov Egypta.

SkryťVypnúť reklamu

MT: Zuby zo zlata, slonoviny a kosti

Ďalšími dôležitými náhradami, nie pre posmrtný, ale svetský život, boli zubné protézy. Majú staršiu históriu než by sa mohlo zdať. Prvé boli vyrobené v 6. storočí pred naším letopočtom. Údajne sa nimi preslávili Etruskovia, ktorí boli majstrami najmä vo vyhotovovaní veľmi precíznych zlatých mostíkov. Zo zlata najprv vytvarovali zuby, potom ich spolu spojili, takže vznikol mostík, ktorý celý zavesili na zuby po stranách. Postupne sa zlato začalo nahradzovať materiálmi, pripomínajúcimi skutočné zuby, buď zo slonoviny alebo kosti. Taká protéza bola estetická, a čo je dôležité, pevná, takže dalo sa ňou jesť.

Takisto ako protézy chýbajúcich častí tela, aj zubné protézy boli dostupné vyšším spoločenským vrstvám - v staroveku aj koncom 17. storočia, kedy bol o zuby veľký záujem nielen kvôli jedeniu. Chýbajúce zuby znamenali určitý hendikep, spoločenský nedostatok. Bezzubý šľachtic či vysoký úradník sa ťažko vyjadroval, pôsobil staršie a mal problémy na hostinách s konzumáciou jedál, ktoré musel bez zubov v kusoch prehĺtať, čo nezostalo bez zdravotných dôsledkov.

Veľký dopyt po zubných náhradách viedol k ich zdokonaľovaniu. Najlepšie protézy sa už podobali na súčasné. Jednotlivé zuby boli upevnené do doštičiek vytvarovaných podľa ďasien. Najlepším riešením boli naozajstné, skutočné ľudské zuby. Znie to drasticky, ale skutočné zuby sa mohli obstarať z jediného miesta - bola ním stará mŕtvola. Dopyt po zuboch mal vplyv na vytváranie skupín zlodejov zubov z cintorínov. Skutočné vlastné zuby niekedy predávali aj veľmi chudobní ľudia, ako dnes predávajú vo svete obličku alebo oko na transplantáciu. Skutočné zuby od starších mŕtvych, aj od živých ľudí boli veľmi drahé a za takúto hornú protézu platili dentistom astronomické sumy.

MT: Zuby z bitevných polí

Z histórie sú známi okrádači ranených a padlých vojakov. Okrem obuvi, osobných vecí, vojenského výstroja a zbraní sa stali predmetom záujmu týchto okrádačov, ako ich volali, v ére začiatkov zubných náhrad začiatkom 19. storočia, bitevné polia. Historickým medzníkom v dejinách zubných protéz bola bitka pri Waterloo, v ktorej Napoleon utrpel porážku (18. júna 1815) a v ktorej na bitevnom poli zostalo 50 tisíc mŕtvych alebo ranených vojakov. Podrobnejší komentár k takej morbídnosti nie je potrebný. Zuby, ktorým začali hovoriť "zuby od Waterloo" predávali po celej Európe. Dokonca aj v Amerike, kde ich v roku 1819 istý dentista a podnikateľ vlastnil niekoľko tisíc od ľudí rôzneho veku, všetky z bitevného poľa.

Ďalšie rozšírenie zásob ľudských zubov nastalo počas krymskej vojny (1853 - 1856) a z občianskej vojny na Americkom kontinente (1861 - 1865), odkiaľ ich jednotlivci priniesli do Európy. Niektorí výrobcovia zubných náhrad odmietali manipuláciu s ľudskými zubami a hľadali vhodný materiál, z ktorého by vymodelovali náhradné zuby. V roku 1837 začal jeden londýnsky výrobca zdokonaľovať dovtedy používaný porcelán, aj technológiu výroby zubov. Bol úspešný. Jeho porcelánové zuby boli drahé, ale kvalitné a ako naozajstné.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 086
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 880
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 439
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 455
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 021
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 625
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 213
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 819
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 055
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 777
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 902
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 40 208
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 051
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 153
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 15 845
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 599
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 055
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 777
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 902
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 40 208
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 051
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 153
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 15 845
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 599
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu