strašiť po Európe vtáčí mor, bolo na tomto mieste napísané, že sto percent príde čas, keď dostane chrípku aj nejaký operenec na Slovensku. A vida ho: Hoci Gabčíkovo a Slovnaft sa preslávili v iných žánroch, dnes sú ohniskom nákazy. Našli tam už mŕtveho sokola (nie toho zo zväzkov UPN!!) sťahovavého aj potápača bieleho. Typ vírusu majú údajne ten najhorší - H5N1. Nedá sa povedať, že by bol vyhlásený nejaký výnimočný stav, ale ochranné pásmo v okruhu troch kilometrov sa už podobá na čosi ako karanténu.
V kontexte celej Európy sa ale nič zvláštneho nedeje. Výnimkou sú skôr krajiny, kde ešte vtáky či domáca hydina od záhadného vírusu nekapú. Najväčšiu paniku zažívajú v Nemecku, kde na baltskom pobreží nasadili do boja proti chrípke už aj vojenské letectvo. Medzi morskými vtákmi, ktoré pristávajú na Rujane, to vyzerá už nie na individuálne prípady nákazy, ale na pandémiu.
Nie je jasné, či verejné vystúpenia ministrov zdravotníctva a pôdohospodárstva, ktoré mali osvetliť situáciu na Slovensku, prispejú k upokojeniu či dramatizácii. Podľa skúsenosti, ako zvyknú bežať veci, skôr sa môžeme spoliehať na to druhé. Expozé ministrov sa líšili tónom; hoci Zajac už nikomu neradil, že si treba najmä umývať ruky a otužovať sa a "chrípka ako priletela, tak aj odletí", ani tentoraz nedokázal zakryť, že si z veci robí trochu dobrý deň. Dobrá bola najmä hláška, že ak my máme na Slovensku už dva prípady mŕtvych vtákov, a v ČR nezaznamenali ešte žiadny, znamená to iba toľko, že "o tom ešte nevedia". Zlé nebolo ani ubezpečenie, že máme dnes na Slovensku až tri laboratóriá, "ktoré sú schopné identifikovať vírus H5N1 u človeka do šiestich hodín od doručenia vzorky". Tak to je teda vynikajúce; zvlášť ten, u koho zistia H5N1, môže byť spokojný... Ale aj inak je všetko OK: "Metodicky sme pripravení".
Na rozdiel od Zajaca, prejav Zsolta Simona bol dramatický a minister sa aj snažil pôsobiť nesmierne kvalifikovane. Okamžite vedel vystreliť i odpoveď na otázku o očkovaní hydiny vo Francúzsku a Holandsku, na ktorú naozaj nemohol byť pripravený. Zo Simona priam vyžarovalo, akoby mal ku kauze nejaký hlbší citový vzťah... Ale vážne: Pôsobil dôveryhodne, čo je dôležité ako signál pre verejnosť v situáciách, keď môže vypuknúť aj panika. Ľudia potrebujú mať pocit, že štátny úradník, ktorý je zodpovedný, má situáciu pod kontrolou a rozumie problému. Otázka, pravda, je, či tá dramatizácia, keď hovoril napr. o likvidácii chovov, respektíve až komédia, keď varoval pred "kurínovou turistikou", sú v dnešnej situácii účelné. (Treba veriť, že "kurínová turistika" nebola myslená s nejakým etnickým hrotom. Ale - na strane druhej - vtáčia chrípka ako prevencia proti vykrádaniu kurínov nie je špatný nápad.)
Podstatné je, že stále sa nič nedeje. V oveľa hustejšom výskyte bol vtáčí vírus zachytávaný v Ázii už v minulom roku a - počet prenosov na ľudí sa ráta na desiatky. Kruciálny je pritom fakt, že hygienické a veterinárne podmienky, v ktorých sa chovajú sliepky a spol. u nás a napr. v Číne, sú neporovnateľné. Prenos na človeka v Európe - no, aby sme nezakríkli - je skoro vylúčený. (Teda akurát v Turecku sa stalo, ale v ázijskej časti). Alebo, povedzme, mikroskopická pravdepodobnosť. A preto sa stále zdá tento cirkus prehnaný, resp. nenáležitý. Informovaní a vyškolení by mali isteže byť chovatelia a vôbec všetci, čo prichádzajú so živou hydinou či vtákmi do styku. Ale načo je dobrý tento mediálny kravál mestským ľuďom, ktorí prídu do kontaktu s kurou či kačicou leda tak na tanieri? Ale jasné, inak sa už nedá. Akonáhle sa začala okolo vtáčej chrípky mediálna aféra, tak je nemožné ututlať čokoľvek.
Momentálne ale nič ľuďom nehrozí; oveľa pravdepodobnejšie ako to, že sa nakazíte cez vtákov vírusom H5N1, dnes stále je, že vyjdete z domu a na ulici vám spadne na hlavu tehla... O hubu začne ísť až vtedy, keď vírus tzv. zmutuje do nejakého tvaru, ktorý bude mať schopnosť šíriť sa medzi ľuďmi (teda nie zo zvieraťa na človeka). Experti sa líšia ešte i v názore, či je takáto mutácia vôbec reálna, resp. predvídateľná v nejakom pre nás zaujímavom čase. Interesantné v tomto kontexte ešte je, že už úplne neprevažujú názory, že v dlhodobom horizonte (konkrétne jeden zdroj spomínal 2018) vírus určite zmutuje.
Takže nielenže na paniku, ale ani na zvýšenú pozornosť nie je dôvod. Vtáčia chrípka je stále viac mediálna psychóza ako hrozba. V Košiciach to začne byť vzrušujúce, až keď budú padať vrany a holuby na Hlavnej...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.