Korzár logo Korzár

Tina Turner rocková "babička"

Ako film by to bol asi gýč: Z dievčatka, ktoré celú mladosť zbierala v Tennessee bavlnu, sa stane slávna rocková speváčka, ale jej muž ju mláti, tak

sa rozvedie, príde o všetko a ešte má dlh vo výške pol milióna dolárov. Nikto s ňou nechce natočiť novú platňu, nakoniec sa objaví schopný austrálsky manažér a hrdinka začína novú, ešte väčšiu kariéru. Ako film by to bol nezmysel, ako život je to príbeh čiernej Američanky Tiny Turnerovej, držiteľky desiatok cien vrátane Grammies. Po albume All The Best (2004) pokračuje tento rok v bilancovaní opäť a oveľa slávnostnejšie. Tohtoročné výberové DVD s bohatými obrazmi z úspešnej kariéry prináša tie najdivokejšie pózy tejto šokujúco i sympaticky odvážnej rockovej "babičky".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Mali ste ťažké detstvo. Akí boli vaši rodičia?

"Narodila som sa v malom vidieckom meste Nutbush v Tennessee, kde môj otec pracoval na bavlnených poliach. Nebola som si s otcom blízka, cítila som, že ma nemá rád. Ani matka ma nemilovala, pre ňu som bola nechceným deckom. Nedostávalo sa mi mnoho lásky, pretože sa moji rodičia stále hádali."

Hovorí sa, že niektoré ženy si vyberajú za partnerov mužov, ktorí sú podobní ich otcom. Bolo to tak i s vami a Ikem?

"Ike a ja sme boli priatelia niekoľko rokov, a tak sme to mali aj nechať. Fyzicky nebol Ike vôbec ako môj otec, ale tuším, že psychicky si boli podobní. Môj otec sa bil s matkou a Ike sa bil so svojimi ženami."

Vyzerá to, že s Erwinom Bachom ste konečne našli šťastie...

SkryťVypnúť reklamu

"Erwin ma udržuje mladou. Ale verte tomu alebo nie, on je omnoho dospelejší než ja. Niekedy sa na mňa pozerá trochu zvláštne. Vždy sa nechovám adekvátne svojmu veku. Často sa smeje. On je určite to, čo nazývam naozajstným mužom."

Nerozmýšľali ste niekedy o svadbe?

"Bola by to zbytočná formalita, pretože sme spolu tak často, ako len chceme. Ak by sme sa chceli brať, museli by sme uzavrieť predsobášnu zmluvu. Pracovala som príliš tvrdo na to, aby som prišla o peniaze, ak by sme sa rozviedli. Preto je oveľa jednoduchšie, keď veci zostanú tak, ako sú."

Utešujete sa kvôli vekovému rozdielu medzi vami?

"Vždy sa pokúšam byť príťažlivá skôr pre seba samú, než pre nejakého muža."

Veľakrát ste spomenuli, že za návrat na hudobné výslnie v 80. rokoch vďačíte Davidovi Bowiemu. Prečo?

SkryťVypnúť reklamu

"Keď som sa rozišla s manželom Ikeom, ktorý ma týral, moja hudobná firma Capitol Records odmietla so mnou znovu podpísať kontrakt. Pod Capitol Records bol aj David Bowie, jemu zmluvu obnovili a ľudia z vydavateľstva s ním práve chceli ísť na večeru, aby to oslávili. Bowie pozvanie odmietol, vraj ide na koncert ´svojej obľúbenej speváčky´. Šéfovia vydavateľstva sa pridali. V tú noc som mala veľmi úspešnú show. Keď ľudia z firmy videli reakcie davu, zmenili rozhodnutie a zmluvu mi obnovili. Davidovi som za to do konca života vďačná."

Čo ste robili posledných päť rokov?

"Presne to, čo ma bavilo. Kvôli kariére som bývala stále preč z domova, jednoducho som chcela byť opäť doma."

Takže ste si to plánovali, alebo to bolo impulzívne vyzerá to príjemne, chvíľku zostanem?

"Nie. Už nejaký čas som sa o tom rozprávala s mojím manažérom Rogerom. Povedala som mu, že potrebujem päť rokov. Chcela som zistiť, aké to je byť päť rokov preč. Dnes je totiž taká doba, že ak ste päť rokov preč, niekedy sa vrátiť ani nedá."

Nebáli ste sa toho?

"Nie, pretože som cítila, že som ľuďom nechala dobré posolstvo a vždy som mala pocit, že s dobrým výkonom sa vždy môžem vrátiť."

Aké je vaše publikum, po piatich desaťročiach v hudobnom biznise?

"Neverili by ste, že mám stále pri dverách motocyklistov s čiapkami na bok, zvoniacich na domový zvonček. Neustále si všímam svojich fanúšikov, z času na čas, keď som v reštaurácii, keď idem po ulici, keď som na verejnosti. Stále sú medzi nimi aj mladí ľudia. Je cítiť, že moja hudba má niečo, čo priťahuje mladých i ľudí môjho veku."

Od natočenia filmu Šialený Max: Dom hromu s Melom Gibsonom už ubehlo takmer dvadsať rokov. Prečo ste nenatočili žiadne ďalšie filmy?

"No, myslím, že to bolo z viacerých dôvodov. Chýbali správne scenáre... Objavilo sa veľa scenárov, ktoré som nechcela robiť. Mám rada Šialeného Maxa, ale nepáčili sa mi role prostitútok. Myslím si, že ma do nich chceli strčiť, začať so mnou v béčkových filmoch a v tom som sa proste necítila. Nechcem hrať len preto, aby som bola na plátne, robila čokoľvek a vyzerala akokoľvek. Na to mám trochu hrdosti."

Vaše vlasy vždy doplňovali váž vzhľad, roky nosievate parochne. Prečo?

"Parochne som začala nosiť okolo roku 1960, keď bol Ike v St. Louis pred súdom kvôli údajnému bankovému podvodu. Rozhodla som si odfarbiť vlasy, pretože to bolo práve v móde, ale oni mi to nechali na hlave príliš dlho a vlasy mi vypadali. Tak som sa dostala k parochniam."

Vyrábate si parochne sama? Vyžaduje si to hodne práce?

"Každá parochňa je tak uspôsobená k mojim vlastným vlasom, ktoré nosím v malých vrkočoch, aby počas show neodletela. Najprv musíte vlasy na parochňu spracovať a pripraviť ich. Mnoho vlasov, ktoré som zháňala, pochádzalo z Japonska, tie sa nedali farbiť. V súčasnosti si vlasy objednávam z Talianska a každá parochňa po vystúpení vydrží približne rok."

Prečo ste sa pohádali s Eltonom Johnom?

"Bolo to na skúške k vystúpeniu Divas Live ´99. Elton ani neprišiel na skúšku k Proud Mary a pritom sme ju mali spolu spievať, tak ma napadlo, že ju asi spievať nebudeme. Opýtala som sa ho teda na úpravu piesne a on povedal: ´Nebudeš hovoriť Eltonovi Johnovi, ako má hrať na klavíri.´ Chcela som mu k tomu niečo povedať, ale on nechcel počúvať... Rozhodli sme sa teda, že nebudeme spolu vystupovať. Sme priatelia, myslím, že spoločné vystupovanie by prekážalo nášmu priateľstvu, zrušili sme to kvôli hudobným nezhodám."

Ste vyrovnaná s tým, že jedného dňa budete musieť so spievaním prestať?

"Fyzicky som vzdialená myšlienke, že by som už nikdy nemohla ísť na pódium. Tuším, že tento most prekročím až potom, keď sa k nemu dostanem."

Ste šťastná?

"Áno, som so sebou spokojná. Som spokojná s tým, čo robím, so svojím životom. Je to stav, na ktorý sa dobre hodí prívlastok šťastný."

***

Titulok: Tinine plastické operácie

Speváčka podstúpila plastickú operáciu pŕs niekedy v druhej polovici osemdesiatych rokov. Tiež si nechala upraviť nos, čiastočne zo zdravotných, čiastočne z kozmetických dôvodov. Počas spoločného života s Ikem ju totiž bývalý manžel toľkokrát udrel do nosa, že mala porušenú nosnú dutinu a musela byť operovaná. Tiež si nechala odstrániť krčové žily na nohách. Nikdy nemala face-lifting. "Keby som musela niečo meniť, nerobila by som si starosti kvôli vráskam sú súčasťou života." Za výrazné lícne kosti, hladkú kožu a relatívne málo vrások na svoj vek vraj vďačí indiánskemu pôvodu.

V Guinessovej knihe rekordov

Tina Turner, ktorá miluje jazdu na svojom aute a nenávidí počítače, bola zapísaná aj v Guinessovej knihe rekordov za najväčšie publikum na vystúpení sólového umelca. Stalo sa tak 16. januára 1988 na jej koncerte na štadióne Maracana v Riu de Janeiru v Brazílii, na ktorom sa zúčastnilo 182-tisíc divákov. Predchádzajúcim držiteľom tohto rekordu bol Frank Sinatra na tom istom štadióne so 152-tisíc ľuďmi. Neskôr Tinin rekord prekonal Paul McCartney, opäť na rovnakom mieste, s neuveriteľným počtom - 190-tisíc divákov.

Titulok: Curriculum vitae Tiny Turner

Skutočné meno: Anna Mae Bullock

Dátum a miesto narodenia: 26. novembra 1939, Brownsville, Tennessee, USA

Povolanie: speváčka, herečka

Rodičia: Zelma (zomrela 1999), Flloyd

Vzťahy: Ike Turner (manžel 1961 1978), Erwin Bach (nemecký riaditeľ švajčiarskej pobočky EMI, od 1986)

Sestra: Alline

Deti: Raymond Craig (otec Raymond Hill, saxofonista Ikeovej kapely, 46), Ronald Renell (otec Ike Turner, 45)

Manažér: Roger Davies (od 1979)

Vzdelanie: St. Luise High School

Výška: 162 cm

Náboženská príslušnosť: Nichiren Shoshu Buddhismus

Obľúbené jedlo: cestoviny, šaláty, ryby, thajské jedlo

Rezidencia: Nice vo Francúzsku

Diskografia: Tina Turner Turns The Country On (1974), Acid Queen (1975), Rough (1978), Love Explosion (1979), Private Dancer (1984), Break Every Rule (1986), Live In Europe (1988), Foreign Affair (1989), Simply The Best (1991), What´s Love Got To Do With It (1993), Collected Recordings - Sixties To Nineties (1994), Wildest Dreams (1996), Twenty Four Seven (1999), All The Best (2004)

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 59 592
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 114
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 687
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 853
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 157
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 936
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 150
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 92 311
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 057
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 819
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 232
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 867
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 212
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  2. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  3. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  4. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  5. Ján Karas: Rovnosť, ktorá sa ešte nenarodila: Neviditeľné korene spravodlivosti na Medzinárodný deň Rómov
  6. Rastislav Šenkirik: SMER - pohlavné preukazy
  7. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu
  8. Ivan Mlynár: Riaditeľ SHMÚ nezabezpečil počasie podľa predstáv Tarabu, tak dostal padáka, alebo, keď lži smrdia aj z displeja počítača.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 92 311
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 057
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 498
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 819
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 232
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 867
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 212
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 749
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu