Španielska a v preklade znamená - šalátová uhorka.
Botanická charakteristika: Vytrvalý poloker vzpriameného vzrastu až 1 m vysoký. Listy sú kopijnaté až 15 cm dlhé. Kvety sú podobné kvetom zemiaku. Môžeme odporučiť pestovanie rastliny v závesných kvetináčoch. Výhony sú ohybné, plody pekné.
Popis plodu: Chuť sa uvádza ako kombinácia šalátovej uhorky, melóna a hrušky. Je vajcovito oválny, asi 12 cm vysoký a do 10 cm široký. Má hladkú a lesklú šupku, ktorá prechádza od žltej farby až do fialovej, s výraznými pruhmi. Zrelé plody sú silno voňavé, šťavnaté a sladké. Nezrelé plody sa tepelne spracovávajú (varením, pečením, plnením, grilovaním...), zrelé plody sa jedia surové, a to ako olúpané, tak aj so šupkou.
Musíme rátať s tým, že dobre hnojená rastlina vyživí až 30 polkilových melónikov, takže celková váha zaveseného kvetináča pri veľkosti priemeru cca 40 - 50 cm môže dosiahnuť až 40 kg. Preto odporúčame pestovanie v mise, kde je rastlina veľmi stabilná a efektná, alebo na stolčeku. Po rozrezaní zrelého plodu nájdeme v ňom jemné semienka, z ktorých môžeme za predpokladu januárového výsevu získať sadenice.
Rozmnožovanie generatívne je síce istý, ale trvá dlho. Sadenička rastie veľmi pomaly. Preto je vhodné rozmnožovanie vegetatívnym množením z prezimovanej rastliny. Prezimovanie prebieha podobne ako sme zvyknutí u pelargónií. Pepino zhodí skoro všetky listy a vegetuje jeden lístok na drevnatej stonke, potom vyrazí ďalší a predchádzajúci uschne. Na jar rastlinu prihnojíme a s pribúdajúcim svetlom začne mohutne rásť. Odoberáme odrezky dlhé asi 10 cm, ktoré dáme zakoreniť do pohára s vodou. Čoskoro sa začnú objavovať mohutné biele zemné korene a potom rastlinku zasadíme. Pepíno sa dá množiť aj priamym uložením odrezkov do zeme, ale v tomto prípade môže rastlinka uhynúť vplyvom infekcie zeminy.
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.