náročnejšia, preto sa vyskytujú aj technické chyby. Na Slovensku zatiaľ takéto mince neobiehajú, ale po zavedení eura sa s nimi určite stretneme.
Na snímke je kanadský dvojdolár s letopočtom razby 1996. Už na prvý pohľad vidíme, že vnútorná časť zo žltého kovu je akási atypická. Ide o chyborazbu, ktorá sa vyskytuje iba zriedka. Zrejme došlo ku chybe pri výrobe, vnútorná časť mince sa pri razbe poškodila. Takéto mince by sa nemali dostať do obehu, výrobca by ich mal zošrotovať.
Vďaka nepozornosti pracovníkov banky sa dostala do obehu a nakoniec ku zberateľom. Už ako iste tušíte, zberateľská hodnota podobných rarít je značne vysoká. Na aukciách sa hodnota takýchto mincí pohybuje asi okolo 400-amerických dolárov, čo je asi 12-tisíc. Nie je to málo, no vo svete sú zberatelia ktorí sa špecializujú práve na takéto zahraničné kuriozity.
V budúcnosti by sa mali zberatelia aj na Slovensku špecializovať na podobné rarity. Bol by väčší záujem o numizmatiku najmä u mladšej generácie. Bežné mince a bankovky nie sú zďaleka tak zaujímavé. Samozrejme sa to odráža aj na cene, každý by mal svoju zbierku prispôsobiť ku svojim finančným možnostiam. Aj lacná zbierka dokáže urobiť radosť, väčšinou je však nepredajná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.