členmi únie, ktoré si uplatňujú prechodné obdobia, musí dať do konca apríla vedieť Európskej komisii, či súčasné obmedzenia zostanú v platnosti alebo nie a či ich prípadné zrušenie bude úplné alebo len čiastočné. Hoci sa nespochybňuje princíp voľného pohybu pracovníkov, dospelo sa k záveru, že existujú ilegálne praktiky, píše belgický denník Le Soir.
Belgických zamestnancov totiž zamestnávatelia prepúšťajú a nahrádzajú poľskými robotníkmi pracujúcimi za oveľa nižší plat. Vláda chce preto pred úplnými otvorením pracovného trhu prijať opatrenia proti vykorisťovaniu zahraničných pracovníkov. Podľa belgického kabinetu je potrebné zabezpečiť rovnaké platové a pracovné podmienky všetkým zamestnancom bez ohľadu na to, z ktorej členskej krajiny pochádzajú. Takisto sa pripravuje systém registrácie všetkých zahraničných pracovníkov, vďaka ktorému by sa zlepšil dohľad vrátane kontroly ich pracovných a platových podmienok. Vláda chce tiež dosiahnuť, aby boli zamestnávatelia zodpovední za dodržiavanie týchto podmienok pre zahraničných pracovníkov.
Cieľom opatrení je nielen ponúknuť rovnaké záruky zamestnancom, ale súčasne aj odhaliť praktiky pochybných agentúr ponúkajúcich pracovníkov pod cenu. V prípade zistenia zneužívania bude hroziť zamestnávateľom, ako aj ich zamestnancom súd.
Keďže belgický pracovný trh čelí ťažkostiam pri obsadzovaní niektorých pracovných miest, vláda sa rozhodla, že pre určité profesie bude možné vydávanie povolení typu B pre príslušníkov nových členských krajín, ktorým sa však budú musieť poskytnúť rovnaké pracovné a platové podmienky ako Belgičanom. Jednotlivé regióny a zodpovedné úrady musia preskúmať, o ktoré pracovné miesta ide. Prvý prehľad takýchto miest sa zverejní najskôr začiatkom júla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.