Vtáčia chrípka po prvý raz v rámci Európskej únie zasiahla chovateľskú farmu. V podniku vo východnom Francúzsku bola u mŕtvych zvierat potvrdená
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
prítomnosť vírusu H5N1, oznámilo v sobotu ministerstvo pôdohospodárstva v Paríži. Na morčacej farme vo Versailleux v departemente Ain na vtáčiu chrípku uhynulo viac ako 400 z celkového počtu 11 000 kusov hydiny. Päť pracovníkov zasiahnutého podniku sa podrobilo preventívnemu lekárskemu ošetreniu.
Predstavitelia ministerstva pôdohospodárstva ďalej oznámili, že všetky morky boli utratené a v príslušných objektoch sa vykonala dezinfekcia, pričom už pred potvrdením prítomnosti vírusu H5N1 bola zóna kontroly rozšírená na 160 obcí, čo zodpovedá plánovaným núdzovým opatreniam EÚ. Príslušné orgány vyšetrujú, akým spôsobom sa vírus šíril, keďže morky sa nepohybovali pod holým nebom, ale boli v uzatvorených objektoch.
Prvé dva prípady infikovania vírusom H5N1 vo Francúzsku boli zistené tiež v departemente Ain, a to u divých kačiek. Tretinu jeho územia vyhlásili v piatok za kontrolnú zónu po zistení piatich nových prípadov podozrení na vtáčiu chrípku. Medzi týmito pravdepodobne infikovanými vtákmi sú aj labute, objavené v blízkosti sídla postihnutej chovateľskej farmy.
Francúzsky hydinársky priemysel je s obratom šesť miliárd eur ročne najväčší v EÚ.
Stuttgart - Vtáčia chrípka sa naďalej šíri po celom Nemecku. Úrady včera potvrdili nebezpečný vírus H5N1 u dvoch uhynutých divých kačiek pri Bodamskom jazere, tri nové prípady hlásili zo spolkovej krajiny Meklenbursko-Predpomoransko. Počet uhynutých vtákov pozitívne testovaných na H5N1 tak len vo východonemeckej spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko stúpol na 117, v celom Nemecku ich je v troch spolkových krajinách najmenej 121. V postihnutých častiach Meklenburska-Predpomoranska, predovšetkým na ostrove Rujana, je v nasadení bez prestávky 250 príslušníkov Bundeswehru, desiatky veterinárov, zdravotníkov, členov požiarnych zborov a zamestnancov technických služieb, ktorí zbierajú uhynuté vtáky.
Peking - Čínske úrady včera varovali verejnosť pred možným "masívnym" vypuknutím vtáčej chrípky. Zároveň uviedli, že predstavitelia rezortu poľnohospodárstva v krajine sú v stave najvyššej pohotovosti. Vyhlásenie prišlo krátko po tom, ako počet ľudí nakazených vírusom nebezpečného ochorenia na 14, pričom osem z nich vtáčej chrípke podľahlo. Vírus zaznamenali u deväťročného dievčaťa pochádzajúceho z juhovýchodnej pobrežnej provincie Če-ťiang. Druhou infikovanou je 26-ročná roľníčka z východnej provincie An-chuej. Podľa informácií ministerstva zdravotníctva sú obe pacientky hospitalizované v kritickom stave, majú horúčku a ťažkosti s dýchaním.
"Vzhľadom na súčasnú situáciu nemôžeme vylúčiť možnosť masívneho vypuknutia vtáčej chrípky," cituje agentúra Sinchua ministra poľnohospodárstva Tu Čhing-lina. Čína od októbra minulého roku zaznamenala 29 ohnísk vtáčej chrípky. Vláda v súvislosti s bezpečnostnými opatreniami nariadila utratiť vyše 22 miliónov kusov sliepok, kačíc a inej hydiny.
Jakarta - Americké laboratória potvrdili v sobotu na základe výsledkov testov vzoriek 27-ročnej ženy z Indonézie, že príčinou jej úmrtia bol nebezpečný vírus vtáčej chrípky H5N1. Informovalo o tom indonézske ministerstvo zdravotníctva. Celkový počet obetí vtáčej chrípky v krajine tak stúpol na 20.
Amsterdam/Tokio - Japonsko zakáže dovoz holandskej hydiny, ak Holandsko začne s plánovanou preventívnou vakcináciou svojich chovov proti vtáčej chrípke. Plán Japonska potvrdzuje obavy holandských farmárov z obchodných obmedzení zo strany krajín, ktoré kvôli zdravotným rizikám odmietajú dovážať mäso z očkovaných zvierat.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.