istú budovu od Tera Investu prenajal a firme platí mesačný nájom 750-tisíc korún. Zmluvu na prenájom uzavreli na 15 rokov.
O predaji rozhodla v marci 2005 správna rada ústavu, v ktorej ministerstvo zdravotníctva dosadilo väčšinu troch členov z piatich.
Ústav sa tesne predtým zmenil na neziskovú organizáciu. Ak by zostal príspevkovou organizáciou štátu, predaj majetku by bol zložitejší, nemohla by sa naň vypísať jednoduchá súťaž. Budovu by najprv muselo ministerstvo zdravotníctva vyčleniť ako nadbytočný majetok a v prvom kole by ho muselo ponúknuť štátnym inštitúciám.
Šrobárov ústav prišiel síce o budovu a 52 miliónov z jej predaja postupne rozpustí v splátkach, ale vedenie ústavu je s obchodom spokojné. Riaditeľ Vladimír Pohanka hovorí, že legálnosť predaja potvrdila aj ministerská kontrola.
Podľa Pohanku museli budovu predať, lebo po veternej smršti vyčíslili škody na vyše 20 miliónov korún a poisťovne zaplatili približne iba štvrtinu. Ústav mal na krku ešte aj zmluvnú investíciu 8 miliónov korún a banky im nechceli dať úver. Uchádzačov o kúpu budovy bolo sedem a Tera Invest vraj ponúkla najviac.
V správnej rade ústavu dnes sedí exposlanec HZDS Karol Džupa, ale v čase predaja lukratívnej budovy ešte nebol členom správnej rady. "Predaj som si však dal preveriť a zistil som, že prebehol transparente," povedal. Džupa v rade vystriedal Jána Gajdoša, bývalého štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva, ktorý dnes šéfuje Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Autor: wm, dro
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.