pôsobnosti", dosadilo do ich orgánov svojich ľudí. Prinajmenšom niekoľkých vybral sám minister Rudolf Zajac.
V správnych radách ústavov zastupujú štát aj zamestnanci ministerstva a poslanci parlamentu. Správna rada rozhoduje o rozpočte ústavu, použití zisku, o riaditeľovi a zložení dozornej rady, o predaji či nájme jeho budov.
Rada Šrobárovho ústavu v Hornom Smokovci napríklad takmer ihneď po zmene na neziskovú organizáciu rozhodla o predaji svojej zrekonštruovanej budovy firme Tera Invest, od ktorej si ju teraz prenajíma.
Hoci štát ovláda ústavy prostredníctvom svojich ľudí, denníku SME nik nevysvetlil, podľa akého kľúča a kto ich vyberal.
V správnej rade sanatória Dr. Guhra v Tatranskej Polianke sú tri zamestnankyne ministerstva zdravotníctva, v rade Šrobárovho ústavu zasa sedí exposlanec za HZDS Karol Džupa, ktorý sa vlani v septembri pridal ku koalícii. Džupa povedal, že mu túto funkciu ponúkol minister Zajac.
V správnej rade geriatrického ústavu v Košiciach je poslanec za SDKÚ Viliam Novotný a Iveta Henzélyová z klubu ANO. V rade ústavu na Prednej Hore štát zastupujú dvaja riaditelia nemocníc - banskobystrickej Robert Rusnák a košickej Jaroslav Šajty, ktorí personálne podliehajú ministrovi Zajacovi.
Eva Slováková z ministerstva zdravotníctva v stanovisku napísala, že "liečebné ústavy sa na základe rozhodnutia vlády transformovali na neziskové organizácie a nepatria teda do riadiacej pôsobnosti ministerstva zdravotníctva". Dodala, že hlavným kritériom pri návrhu člena rady by mala byť jeho odbornosť.
Tlačový odbor vlády SME odpovedal, že sa máme pýtať ministerstiev zdravotníctva či hospodárstva. Ministerstvo hospodárstva neodpovedalo.
Karol Džupa dostal ponuku stať sa členom správnej rady Šrobárovho ústavu od ministra Zajaca, ale odmieta, že to bola odmena za jeho prechod ku koalícii. "Ak by som za také závažné rozhodnutie, ako je odchod z politiky, dostal miesto v dozornej a správnej rade, tak to je slabá káva," povedal. Za členstvo v rade Džupa nedostáva žiadne peniaze a ponuku prijal preto, lebo má odborné predpoklady a "som z východného Slovenska".
Riaditelia nemocníc Rusnák a Šajty dostali ponuku od ministerstva zdravotníctva. Rusnák povedal, že funkciu popri riaditeľovaní stíha, lebo správna rada zasadá raz za dva mesiace a "celý chod ústavu riadi výkonný manažment".
Do dozornej rady ústavu v Kvetnici bol nominovaný aj Maroš Havran, hovorca exministra Pavla Ruska. "Hovorilo sa o tom na jednej porade, že budem v ústave zastupovať ministerstvo hospodárstva. Nik sa však so mnou z ústavu nekontaktoval," povedal. Nebol vraj ani na jednom zasadnutí a myslí si, že už bol členstva aj zbavený.
* * *
Členovia rád robia zadarmo
Funkcia v správnej a dozornej rade je dobrovoľná a podľa zákona člen rady nesmie vziať na ňu peniaze. Riaditeľ občianskeho internetového denníka CHANGENET.SK Norbert Brázda povedal, že aj on bol členom správnych rád rôznych neziskových organizácií, o peniazoch však v tejto súvislosti neuvažoval. "Ich činnosť sa mi zdala užitočná a chcel som pomôcť dobrej veci," povedal.
Financovanie neziskovej organizácie kontrolujú krajské úrady, kam im neziskovky posielajú výročné správy. Účtovníctvo však podľa úradov môže do detailov skontrolovať len daňový úrad.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.