používané teroristami. V prípade teroristického útoku budú mať ozbrojené sily oprávnenie napadnúť tiež lode na mori. Streľba na lietadlá alebo lode bude povolená aj v prípade, ak budú na palube rukojemníci. Príkaz na takéto operácie vydáva prezident. Zákon v Štátnej dume v záverečnom treťom čítaní podporilo 423 zo 450 poslancov, proti bol jeden. Novela povoľuje rokovania s teroristami, ktorí vzali rukojemníkov, zakazuje však zvažovanie ich politických požiadaviek.
Autobus sa nezmestil po podjazd
Budapešť (TASR) - Jedna osoba zahynula a 19 utrpelo zranenia pri havárii srbského poschodového autobusu, ktorý v sobotu večer v Budapešti po výjazde spod nadjazdu narazil do konštrukcie upozorňujúcej na znížený profil vozovky.
Zariadenie doslova skosilo vrch autobusu. Mnoho pasažierov zostalo zakliesnených vo vraku, vyslobodili ich požiarnici. Jedna osoba zahynula na mieste nehody, štyri boli ťažko zranené, z nich dve sú v kritickom stave. Ľahšie bolo poranených 15 cestujúcich. Záchranári odvážali zranených do troch budapeštianskych nemocníc 20 vozidlami.
Protestovali proti rokovaniam s ETA
Madrid (TASR) - Desaťtisíce ľudí na demonštrácii v Madride vyzvali v sobotu večer vládu, aby nerobila ústupky v boji proti terorizmu a nerokovala s baskickou ozbrojenou skupinou ETA. V centre Madridu sa podľa ministerstva vnútra zišlo približne 110 000 ľudí. Protest vedený Združením obetí podporilo 80 spoločenských a politických skupín. Zúčastnili sa ho aj lídri hlavnej opozičnej Ľudovej strany (PP), terajší generálny tajomník Mariano Rajoy a expremiér José María Aznar. Španielsky premiér José Luis Rodriguez Zapatero vyjadril ochotu viesť rozhovory s ETA, avšak jedine v prípade, ak organizácia zloží zbrane a vzdá sa násilia. Sobotňajší protest pod mottom "Rokovania: Nie v našom mene" bol za rok treťou hromadnou demonštráciou proti postupu socialistickej vlády v otázke terorizmu. Na podobnom mítingu sa v júni zhromaždili státisíce ľudí.
USA pomôžu Palestínčanom
Ramalláh (TASR) - Spojené štáty budú pokračovať v humanitárnej pomoci Palestínčanom aj po vytvorení vlády radikálneho hnutia Hamas. Poskytovať ju budú prostredníctvom humanitárnych organizácií pôsobiacich v regióne. Uviedol to cez víkend predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí David Welch po stretnutí s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom, ktorého ubezpečil, že USA ho budú naďalej podporovať.
Abbás dosiaľ nedokázal presvedčiť Hamas, aby otvorene deklaroval ukončenie ozbrojeného boja proti Izraelu a uznal právo židovského štátu na existenciu. Cez víkend vyhlásil, že ak tak Hamas neurobí, rezignuje na funkciu. "Ak nebudem môcť plniť moju rolu podľa mojej vízie, odstúpim," povedal Abbás v rozhovore pre britskú televíziu ITV. Abbás zároveň apeloval na Izrael a medzinárodné spoločenstvo, aby netlačili Hamas do kúta, ale umožnili umiernenejším krajinám "ako je Rusko" priviesť lídrov hnutia k menej radikálnemu kurzu.
Stúpol počet obetí pádu strechy
Moskva (TASR) - Tri dni po tragickom páde strechy Basmanského trhoviska v ruskej metropole Moskve stúpol počet obetí na 66. Jeden z dvoch ľudí, ktorí boli v kritickom stave, podľahol v moskovskej klinike vážnym poraneniam. Medzičasom záchranári ukončili svoju činnosť a prestali pátrať po tých, čo mohli nešťastie prežiť. Trosky zrútenej haly začali vyšetrovať príslušníci štátnej prokuratúry a polície. Pôvodne sa moskovské orgány domnievali, že pád strechy spôsobili podobne ako prednedávnom v poľských Katoviciach a v nemeckom Bavorsku masy snehu. Podľa dnešných informácií ruských médií sa nevylučuje, že nešťastie spôsobili vážne statické chyby a použitie lacného materiálu.
Moskovská polícia už v piatok zadržala riaditeľa Basmanského trhoviska Sergeja Marčenka a v súčasnosti ho štátna prokuratúra vyšetruje z trestného činu nedbanlivosti z následkom smrti. Väčšina obetí boli Kaukazci, ktorí žili v Moskve a pracovali na trhu otvorenom 24 hodín denne. Moskovská radnica už v sobotu avizovala, že každému z príbuzných obetí vyplatí ako odškodné necelých 3000 eur a zranenému polovicu.
Irackí lídri odsúdili násilie
Bagdad (TASR) - Irackí politickí lídri sa v sobotu dohodli, že budú pokračovať v Spojenými štátmi podporovanom úsilí o vytvorenie novej vlády. Odsúdili zároveň náboženské násilie v snahe zmierniť najhoršiu krízu v povojnovom Iraku. Šiitsky premiér Ibrahím al-Džafárí po boku s kurdskými a sunnitskými vodcami apeloval na všetkých Iračanov, aby sa spoločnej bojovali proti terorizmu.
Tlačovú konferenciu po schôdzke vysielala naživo štátna televízia. Šiitskí a sunnitskí duchovní v Iraku sa predtým dohodli, že zakážu členom svojich náboženských skupín vraždiť príslušníkov tej druhej a vzájomne útočiť na mešity. Cieľom je rovnako zmierniť napätie medzi irackými šiitmi a sunnitami, ktoré vypuklo po stredajšom bombovom útoku na významnú šiitskú svätyňu v meste Samarrá. Pri sérii nasledujúcich útokov zahynulo takmer 200 ľudí.
Americký prezident George W. Bush v sobotu telefonicky hovoril s lídrami všetkých irackých skupín a vyzval ich na spoluprácu s cieľom upokojiť násilie. Bush sa rozprával s Džafárím, kurdským prezidentom Džalálom Talabáním, sunnitským lídrom Taríkom al-Hašímím a ďalšími predstaviteľmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.