spravodajstva Ľubomírovi Mlynárikovi má zaplatiť približne 1,3 milióna korún.
Sudkyňa Okresného súdu Bratislava IV dnes rozhodla, že výpoveď z roka 2003 je neplatná. Podobne ako v ďalších prípadoch ju totiž manažment neprerokoval s odbormi. O hromadnom prepúšťaní v roku 2003 vedenie televízie hovorilo len s odborovou organizáciou pri STV, Mlynárik však bol členom Odborového zväzu audiovizuálnych tvorcov.
"Rozsudok poukázal na to, že STV nerešpektovala profesijné odbory,"
povedal včera Mlynárik.
Vec má však aj etický rozmer, absolventa dvoch umeleckých vysokých škôl, ktorý robil 39 rokov v STV, prepustili sedem mesiacov pred nástupom do dôchodku. Podľa neho vedenie televízie nerešpektovalo nielen Zákonník práce, ale ani Kolektívnu zmluvu a vlastné predpisy. "V písomnej informácii ústredného riaditeľa o začiatku hromadného prepúšťania boli pravidlá, ako bude postupovať.
Všetko som absolútne spĺňal a dodnes nechápem, prečo som sa dostal na
tú listinu," hovorí Mlynárik.
Za rovnaké porušenie Zákonníka práce už 16. februára televízia prehrala súd s majstrom zvuku Jánom Grečnárom, ktorému má zaplatiť vyše pol milióna korún.
Po tom, čo na základe rozhodnutia generálneho riaditeľa Richarda Rybníčka televízia spustila hromadné prepúšťanie 1117 pracovníkov, sa s ňou začali súdiť desiatky z nich. V množstve ďalších sporov by mohol verdikt padnúť ešte v priebehu tohto roka.
Vedenie STV dodnes tvrdí, že prepúšťalo v súlade so Zákonníkom práce. Žaloby dokonca vedenie považuje za "sprievodný jav" takýchto veľkých opatrení.
Zodpovednosťou za chyby v prepúšťaní sa bude zaoberať Rada STV, ktorá kontroluje vedenie STV. Člen rady Peter Malec túto tému pravdepodobne navrhne už na najbližšom zasadaní rady 14. marca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.