ho ráno vyzval na zastavenie predaja budov a pozemkov v rezorte kultúry alebo na abdikáciu. Dzurinda súhlasil s Tóthovým návrhom, že zajtra predloží vláde uznesenie o zastavení predajov v rezorte kultúry. Premiér predpokladá, že vláda návrh schváli, keďže s okamžitým zastavením predajov súhlasila už minulý týždeň. Ak tam Tóthovi chýbala zmienka o predajoch v jeho rezorte, pre ministrov vnútorný pokoj mu premiér vyhovie.
Dzurinda si pozval Tótha na včera ráno, pretože ho "vyrušili" v jeho správaní silácke reči v nedeľňajšej relácii STV, že privatizáciu by mala oficiálne zastaviť vláda. V sobotu s Tóthom o vládnom uznesení hovoril a Tóth mu rozumel, že sa vzťahuje aj na kultúru. Včera ráno však povedal, že má vnútorný problém predaje v rezorte zastaviť, preto mu premiér ponúkol, aby abdikoval. Napokon sa dohodli na ešte jednom, spresňujúcom uznesení.
Premiér odmietol tvrdenie Tótha, že za zastavením predajov je lobistický tlak
predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara. "Toto so žiadnym lídrom opozície nemá nič spoločného," vyhlásil na tlačovej besede Dzurinda. Zdôraznil, že vládna koalícia sa už dávno dohodla, že pol roka pred voľbami privatizovať nebude. Minister mal podľa rozhodnutia vlády dosť času na predaj.
Zastavenie privatizácie neohrozí dostavbu Slovenského národného divadla, ubezpečil Dzurinda. Premiér už hovoril s ministrom financií, od ktorého si kultúra požičala na dostavbu 900 miliónov korún, aby zabezpečil plynulé financovanie. Podľa Dzurindu sa majetok zrejme bude musieť predať, to je však
vecou ďalšej vlády. "Tento rok má aj druhý polrok a voliči rozhodnú, kto bude tento problém riešiť... Za žiadnych okolností nesúhlasím, aby sme v čase, keď sú vyhlásené parlamentné voľby, predávali pozemky v najlepších lokalitách
- pri Dunaji, a dokonca spôsobom, že je vraj iba jediný záujemca... a ani štátne budovy," vyhlásil.
Tóth prijal so zadosťučinením včerajšie Dzurindove rozhodnutie, ktorý ustúpil od jeho odvolania. "Minister konal vždy v súlade so zákonom a v zmysle uznesenia vlády. Ak vláda v stredu prijme nové uznesenie ohľadne zastavenia
predaja budov, minister ho bude rešpektovať," uviedla hovorkyňa rezortu kultúry SR Martina Pavlíková.
Podotkla však, že v čase, keď sa vláda rozhodla neprivatizovať, boli všetky predaje na ministerstve kultúry pred ukončením. Dokonca sa podľa nej Tóth na vláde pýtal, či sa zákaz týka aj nehnuteľností v súvislosti SND, no nedostal kladnú odpoveď. Okrem toho je podľa Pavlíkovej privatizácia v zmysle zákona o privatizácii niečo úplne iné ako predaj nadbytočného majetku podľa zákona o správe majetku štátu.
Pavlíková nechcela prezradiť, ako bude vyzerať Tóthov návrh, s ktorým príde na vládu. Dodnes však platí uznesenie vlády, podľa ktorého má rezort kultúry vrátiť do štátneho rozpočtu 900 miliónov, vyčlenených na dokončenie novostavby SND.
Autor: Batislava (SITA)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.