návrhov zákonov, z nich takmer 30 sú poslanecké iniciatívy, zvyšok vládne návrhy.
Poverený šéf parlamentu Béla Bugár vníma niektoré návrhy poslancov ako snahu na poslednú chvíľu sa zviditeľniť. Na zajtra zvolal poslanecké grémium parlamentu, kde by mali predstavitelia klubov povedať svoje stanoviská k programu schôdze.
Po rozpade vlády šéfovia strán a poslaneckých klubov tvrdili, že parlament už prerokuje len zmeny v dôchodkoch a tie zdravotnícke zákony, ktoré súvisia s členstvom Slovenska v Európskej únii.
Šéf klubu KDH Pavol Minárik však tvrdí, že k takej dohode "sa mohol zaviazať iba premiér, nemôže však hovoriť za poslancov". KDH chce presadiť zmeny v prokuratúre, obsahové zmeny vzdelávania či zúžiť imunitu. "Pomáhame premiérovi naplniť programové vyhlásenie vlády," podotkol Minárik.
Nedorozumenia sú zrejme aj v samotných stranách. Poslanec Smeru Robert Kaliňák predkladá návrhy súvisiace s premávkou na diaľniciach a navrhuje ustanoviť ako pamätný ten deň, keď padlo slovenské vojenské lietadlo.
Podpredseda Smeru Dušan Čaplovič s Kaliňákom o týchto návrhoch nekomunikoval, a "preto nechcem hovoriť do vlastného hniezda", hoci návrh o pamätnom dni ho šokoval. "Čo keď sa nedajbože stane nejaká katastrofa v Iraku, bude ďalší pamätný deň?"
S vlastným návrhom novely Trestného zákona za miernejšie tresty pre sprejerov chcela prísť aj poslankyňa HZDS Katarína Tóthová, hoci príliš nepočíta s tým, že ho presadí. Podpredseda HZDS Milan Urbáni povedal, že okrem zmien dôchodkov už ostatné poslanecké návrhy "skoro nemajú šancu".
Iný návrh na zmenu dôchodkov podali poslanci HZD. Jeho šéf Miroslav Maxon tvrdí, že sa bude týkať väčšieho počtu dôchodcov ako 80-tisíc. Pri ďalšom zákone o vyznamenaniach spolupracovali poslanci HZD s prezidentskou kanceláriou. Chcú predísť situácii, keď vláda navrhne kandidáta na štátne vyznamenanie, ale prezident ho odmietne.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.