divožijúce operence nakazené "agresívnym" vírusom chrípky, nešpecifikovalo však, či sa ním môžu nakaziť ľudia, ani to, či ide o vírus H5N1. Choré vtáky našli v oblasti Oskarshamn v juhovýchodnom Švédsku.
Bukurešť - Smrtiaci vírus vtáčej chrípky potvrdili u hydiny v dedine Topalu na juhovýchode Rumunska, pričom objavili aj nové prípady podozrenia na výskyt ochorenia. Informovali o tom včera miestne úrady. "Štátne laboratórium izolovalo vírus H5N1 v dedine Topalu, kde dnes zlikvidujú všetku hydinu," uvádza sa v stanovisku ministerstva poľnohospodárstva. V Topalu sa nachádza asi 15 000 kusov hydiny.
Vtáčiu chrípku doteraz potvrdili v 35 rumunských okresoch od októbra minulého roku, keď sa vírus objavil v delte Dunaja. Ľudský prípad nakazenia zatiaľ v krajine nezaznamenali. Gabriel Predoi z Rumunskej veterinárnej agentúry (ANSV) zároveň informoval o novom podozrení na výskyt vtáčej chrípky u hydiny v štyroch dedinách na juhovýchode krajiny.
Mníchov - Smrteľný vírus vtáčej chrípky typu H5N1 u divého vtáctva zaznamenali už aj v Hornom Bavorsku. Oznámilo to včera miestne ministerstvo životného prostredia v Mníchove. Vo východonemeckom Meklenbursku-Predpomoransku sa vírusom nakazili ďalšie dve divé kačice z prístavu Wismar a horskej oblasti blízko ostrova Rujana. Počet nakazených vtákov v spolkovej krajine tak stúpol na 121. V Brandenbursku v sobotu potvrdili vírus u dvoch mŕtvych vtákov. V lokalite nálezu sa nachádzajú aj chovateľské farmy hydiny. Miestne úrady zatiaľ neuvažujú o uzatvorení nemecko-poľského hraničného priechodu.
Riems - Vírus vtáčej chrípky H5N1 sa v Nemecku prvýkrát objavil u mačky, ktorá uhynula na najviac postihnutom ostrove Rujana. Či bolo zviera nositeľom vysoko patogénnej varianty vírusu, ktorej podľahli ľudia v Ázii a v Turecku, ukážu kontrolné testy, oznámili dnes predstavitelia Inštitútu pre zdravie zvierat. Mačky sa môžu infikovať vírusom H5N1, ak zožerú nakazené vtáky. Takéto prípady sú známe z Ázie.
Budapešť - S labuťou, ktorú našli v peštianskej župe pri obci Horány, skoncoval vírus vtáčej chrípky H5N1. Informoval o tom včera v Budapešti hovorca maďarskej vlády András Batiz. Ako zdôraznil, príčinu uhynutia vtáka neďaleko Budapešti musí oficiálne potvrdiť ešte referenčné laboratórium Európskej únie v Británii. V okolí obce zriadili trojkilometrovú ochrannú a desaťkilometrovú pozorovaciu zónu. Podľa Batiza osoby, ani domáce zvieratá nie sú ohrozené.
V Maďarsku objavili 15. februára vírus H5 v troch z deviatich labutí uhynutých v župe Bács-Kiskun, britské laboratórium potvrdilo kmeň vírusu H5N1 v týchto prípadoch 21. februára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.