elektrárne". Ide o také elektrárne, v ktorých sa na výrobu elektrickej energie vyžíva energia slnečného (solárneho) žiarenia, pričom sa však táto energia nepremieňa priamo (pomocou tzv. fotovoltaických článkov) na elektrický prúd. Slnečná energia slúži len na ohrev vhodného média, ktoré v tepelných výmenníkoch odovzdáva teplo vode a premieňa ju na paru. Para sa potom využíva rovnako ako v klasických tepelných "termálnych" elektrárňach na pohon turbín. Tie poháňajú generátory na výrobu elektrickej energie.
Začiatkom februára sa v americkom štáte Nevada začala výstavba solárnotermickej elektrárne, ktorá dostala názov Nevada Solar One. Ide o prvú elektráreň takéhoto typu, stavanú v ostatných 15 rokoch. Hlavnú časť elektrárne Nevada Solar One bude tvoriť rozsiahla sústava 19 300 solárnych kolektorov či "prijímačov", tvorených parabolicky tvarovanými zrkadlami. Tieto zrkadlá budú sústreďovať dopadajúce slnečné žiarenie na rúrky, v ktorých bude cirkulovať špeciálny olej. Pôsobením tepelného žiarenia Slnka sa olej ohreje až na 400 oC, a takýto horúci olej sa bude privádzať do centrálneho bloku elektrárne. Vo výmenníkoch tepla sa prostredníctvom horúceho oleja bude generovať para, slúžiaca na pohon bežných turbogenerátorov. Slnečné kolektory pre spomenutú elektráreň dodá nemecká firma Schott AG, ktorá je jednou z popredných svetových firiem v oblasti výroby prvkov pre využívanie slnečnej energie. Elektráreň Nevada Solar One bude mať elektrický výkon 64 MW a do činnosti by mala byť uvedená v júni 2007. Elektráreň bude produkovať dostatok elektrickej energie na zásobovanie 40 000 domácností. Dôležité je aj to, že elektráreň bude produkovať takpovediac "čistú" elektrickú energiu, bez znečisťovania životného prostredia škodlivými emisiami. Klasická tepelná elektráreň rovnakého výkonu, spaľujúca fosilné palivá (plyn, uhlie, ropa) by do ovzdušia vypúšťala toľko škodlivých skleníkových plynov, koľko produkuje približne milión osobných áut.
V kalifornskej púšti Mojave už pracuje deväť slnečnotepelných elektrární, ktorých celkový výkon je 354 MW. Treba spomenúť aj to, že zo všetkých typov solárnych elektrární (teda elektrární využívajúcich slnečnú energiu) sú ekonomicky najvýhodnejšie práve solárnotermické či slenčnotepelné elektrárne. Zatiaľ však nie sú takéto elektrárne schopné cenou vyrábanej elektrickej energie konkurovať klasickým tepelným elektrárňam. Odborníci však odhadujú, že v regiónoch s dostatkom slnečného žiarenia by elektrárne, využívajúce slnečnú energiu na ohrev pary, mohli byť aj z ekonomického hľadiska výhodné už o niekoľko rokov. V súčasnosti existujú už aj ďalšie projekty na výstavbu solárnych elektrární s parným cyklom. Takéto elektrárne by sa mali stavať na ďalších miestach juhozápadu USA a v Španielsku. V blízkosti španielskeho mesta Granada by mala vyrásť prvá komerčná solárnotermická elektráreň v Európe. Táto elektráreň s názvom AndaSol 1 by mala mať výkon 50 MW, čo postačuje na zásobovanie viac než 50 000 domácností resp. 150 000 ľudí elektrickou energiou.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.