a dôsledkom prvej svetovej vojny.
V Michalovciach, Humennom, Medzilaborciach a pri slovensko-poľských hraniciach rástli krčmy ako huby po daždi. I počet alkoholikov. Krčmári bohatli, chudáci ešte viac chudobneli. K 30. januáru 1921 dostali Košičania "ekonomický balíček" od Správy mestských verejných podnikov. Citujem jeho znenie: "Následkom nového značného zvýšenia platov a iných nákladov dľa uznesenia mestskej rady z 22. januára 1921 spotreba elektrického prúdu odo dňa uznesenia má byť účtovaná po spotrebu, ktorá je uvedená na zozname s dosavádnou jednotlivou cenou 36 halierov, ale nad týmto množstvom jednotnú cenu 50 halierov pre Hektowatthodinu." Koniec citátu.
V Spišskej Novej Vsi bol jedným z najpálčivejších problémov verejný záchod na rohu Smižanskej a Šrobárovej ulice, ktorý sa rozhodla radikálne vyriešiť mestská rada na jednom zo zasadnutí v roku 1921, čo odôvodnila takto: "O záchod sa nik nestará. Šíri sa okolo odporný pach aj v zime a tiež nákaza. Určí sa človek, ktorý bude mať zábezpeku čistoty a starostlivosti, tak, ako to má pastier statku."
V Košiciach bola v 20. rokoch mimoriadne nepriaznivá bytová situácia, pretože do mesta nastal veľký príliv úradníkov i dôstojníkov. Nad prideľovaním bytov bdel bytový senát. Z jeho zasadnutia 1. februára 1921 ponúkame túto skrátenú správu: "Od samého jutra sa pred stolom, kde úraduje senát, asi 40 mužov a žien mladších, starších úbožiakov prišlo s novou nádejou. Sú medzi nimi takí, ktorí nemali teplej postele, lebo spia na handrách napchatí po 8 - 10 v jednej maličkej izbe. A predsa majú dosť peňazí, aby zaplatili za poriadny byt a chcú zaplatiť, ale niet ho pre nich. V bytových úradoch odohrávajú sa také scény, až sa srdce chveje nad nimi. Rodiny bývajú v búdach za mestom, v zime tam mrznú, až je to hanba, že na tých, čo ich mesto povolalo na pomoc jeho chodu, sa takto bezmocne díva, Bytový senát pečlivo vyšetruje, koľko má kto detí, ako býva a podľa toho prideľuje, kto má najväčšiu bytovú biedu. Protiúžerový úrad kontroluje ceny podnájmov, ale málokedy sa dozvie tú pravú a tak úžera majiteľov bytov kvitne z bytovej biedy tých, čo svoj byt v inom meste opustili, aby prišli pomáhať do Košíc." A do Košíc prišlo naozaj veľa skúsených ľudí, aby pomohli zabezpečiť fungovanie úradov a inštitúcií.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.