Korzár logo Korzár
Nedeľa, 16. máj, 2021 | Meniny má SvetozárKrížovkyKrížovky

Ford Fiesta má 30 rokov

Aj u nás populárna Fiesta oslavuje v tomto roku svoje tridsiate narodeniny. Model Fiesta predstavuje významný medzník pre európsku divíziu koncernu

Ford. Fiesta bola prvým kompaktným modelom firmy Ford a súčasne prvým modelom, ktorý mal vpredu naprieč uložený motor, poháňajúci predné kolesá. K úspechu tohto vozidla so šikmou zadnou časťou strechy (hatchback) prispelo aj to, že prišlo na trh v období prvej ropnej krízy. Na vývoji vozidla, ktoré neskôr dostalo názov Fiesta (slávnosť), sa začalo pracovať v roku 1973, pričom projekt mal krycí názov Bobcat (rys). Na trh bola nová Fiesta uvedená v roku 1976, a to s jednolitrovým alebo 1,1-litrovým motorom. Neskôr bol sortiment pohonných jednotiek rozšírený o 1,3-litrový motor. V roku 1979 sa špeciálna športová verzia Fiesty zúčastnila na Rallye Monte Carlo. V uvedenom roku celkový počet vyrobených vozidiel Fiesta prekročil miliónovú hranicu. Športová verzia Fiesty, poháňaná 1,6-litrovým motorom, prišla na trh v roku 1982. V roku 1983 bola na trh uvedená Fiesta druhej generácie, pričom sortiment pohonných jednotiek bol rozšírený o 1,6-litrový vznetový motor. Tretia generácia Fiesty, uvedená na trh v roku 1989, už bola vystrojená antiblokovacím systémom. Od roku 1994 sa do Fiesty začína sériovo montovať airbag vodiča. V roku 1995 prichádza na trh štvrtá generácia typu Fiesta, vystrojená modernými motormi Zetec. Päťdverová verzia ďalšej generácie Fiesty bola uvedená na trh v roku 2003, o rok neskôr prichádza na trh trojdverová verzia. V minulom roku prišiel výrobca s modelom Fiesta ST, ktorý je poháňaný motorom výkonu 110 kW. Ide o najvýkonnejší motor, aký sa kedy do kompaktnej Fiesty montoval. Nedávno bola kompaktná Fiesta opäť mierne modifikovaná, pričom do jej príplatkového výstroja pribudli aj také prvky, ktoré obvykle nájdeme len v modeloch vyšších tried (ide napríklad o hlasové ovládanie niektorých funkcií a systém Bluetooth).

Model Fiesta ostáva aj po tridsiatich rokoch od svojej premiéry obľúbeným vozidlom kompaktnej triedy.

Dig.obr. Ford Fiesta 30r

Lincoln chystá nový luxusný sedan

Americká firma Lincoln, ktorá patrí do koncernu Ford a vyrába tie najluxusnejšie vozidlá, chystá nový špičkový sedan. Predzvesťou tohto sedanu je koncepčné vozidlo MKS, ktoré Lincoln predstavil na nedávnych autosalónoch v USA. Toto vozidlo sa vyznačuje elegantnou karosériou, ktorej vpredu dominuje typická maska chladiča, pre ktorú sa vo firemnom žargóne vžilo označenie "vodopád". Predné halogénové reflektory sú doplnené radom svietiacich diód, ktoré sa pri zatáčaní vozidla postupne rozsvecujú a osvetľujú zatáčku. Nový sedan je postavený na podvozku s rázvorom 2 906 mm, pričom predné kolesá sú zavesené na vzperách McPherson, vzadu sú viacprvkové závesy. Celková dĺžka vozidla je 5 176 mm a šírka je 1 912 mm. Lincoln MKS jazdí na mohutných 20-palcových kolesách. Na pohon vozidla slúži 4,4-litrový vidlicový osemvalec, ktorý má dva vačkové hriadele v každej hlave (rozvod DOHC) a štyri ventily na valec. Maximálny výkon motora je 232 kW pri 4 500 ot/min. Motor poháňa všetky štyri kolesá prostredníctvom šesťstupňovej automatickej prevodovky. V luxusne zariadenom interiéri sú sedadlá, ktoré sú nie len vyhrievané, ale v lete môžu byť ochladzované. Do výstroja vozidla patrí okrem iných prvkov aj audiosystém výkonu 500 W, ktorý má 14 reproduktorov. Na nastavovanie klimatizačnej sústavy, navigačného systému a audiosystému slúži osempalcová dotyková obrazovka z tekutých kryštálov (LCD). Pasívny identifikačný systém automaticky identifikuje vodiča, odomkne vozidlo a nastaví sedadlá, rádio, zrkadlá a teplotu na predvolené hodnoty. Do bezpečnostného výstroja vozidla patria dvojstupňové čelné airbagy, bočné airbagy i okenné airbagy.

Firma Lincoln zatiaľ neoznámila, kedy sa na trhu objaví sériový luxusný sedan, odvodený od štúdie MKS.

1-2 dig.obr. Lincolm MKS

Je to najvýkonnejší európsky nákladný automobil

Švédska firma je vo svete dobre známa nie len ako výrobca osobných automobilov, ale aj ťažkých nákladných vozidiel, pre ktoré sa už aj v našom motoristickom slangu používa výraz trak (z anglického slova truck). Nedávno predstavila firma Volvo "trak" s označením FH16, ktorý má podľa výrobcu najvýkonnejší motor spomedzi všetkých nákladných vozidiel, sériovo vyrábaných európskymi firmami. Na pohon tohto nákladného automobilu slúži nová verzia známeho 16,1-litrového vznetového šesťvalca, ktorého výkon bol rôznymi úpravami zvýšený na 486 kW. Táto nová verzia motora, vystrojená štyrmi ventilmi na valec, má neuveriteľný krútiaci moment 3 100 Nm. Motor splňuje prísnu európsku emisnú normu Euro 4, pričom obsah oxidov dusíka vo výfukových plynoch sa znižuje vstrekovaním špeciálnej prísady AdBlue do týchto plynov. Táto prísada reaguje so spomenutými oxidmi a premieňa ich na neškodný dusík a vodné pary. Motor môže byť kombinovaný s automatizovanou 12-stupňovou prevodovkou I-Shift, alebo s klasickou rozdelenou mechanickou 14-stupňovou prevodovkou. Nový model FH16 sa navonok odlišuje od ostatných ťažkých nákladných automobilov Volvo pozmenenou prednou časťou. Vozidlo môže byť dodané s jednou zadnou nápravou alebo s dvomi nápravami, a s tromi typmi kabín. Kabíny sú zmodernizované, je v nich pohodlnejšie lôžko a modernejší prístrojový panel. Zmodernizovaný bol aj elektronicky riadený brzdový systém, ktorý je vystrojený aj funkciou Hill Start Aid, ktorý ako to naznačuje jeho názov pomáha pri rozjazde do kopca. Vozidlo môže byť na želanie vystrojené aj zlepšenou verziou motorovej brzdy VEB (Volvo Engine Brake). Volvo FH16 môže byť vystrojené aj druhou novou verziou motora D16E, ktorej výkon je 427 kW a najvyšší krútiaci moment je 2 800 Nm.

Dig.obr. Volvo FH16

Toyota Estima Hybrid

Firma Toyota predstavila nedávno štúdiu Estima Hybrid, ktorej sériová verzia by sa na japonský trh mala dostať v polovici tohto roka. Táto futuristicky tvarovaná štúdia sa vyznačuje proti sebe sa otvárajúcimi dverami a zdokonaleným hybridným systémom THS-II. Tento systém sa už používa v modeli Lexus RX400h a je tvorený kombináciou 2,4-litrového zážihového motora výkonu 100 kW a elektromotora výkonu 50 kW. Štúdia je postavená na podvozku s rázvorom 2,95 m a jej dĺžka je 4,82 m, šírka 1,80 m a výška 1,76 m. Estima Hybrid má tri rady sedadiel a môže v nej cestovať až sedem osôb. Sedadlá tretieho radu možno zložiť do podlahy, čím sa podstatne zväčší objem batožinového priestoru. Okrem hybridnej verzie sa Estima druhej generácie bude dodávať aj s klasickým pohonom, a to s 2,4-litrovým a 3,3-litrovým zážihovým motorom. Európskou verziou Estimy, ktorá sa predáva na japonskom trhu, je model Previa.

Dig.obr. Toyota Estima Hybrid

Ford Focus kupé-kabriolet

Jednou z noviniek, ktoré európsky Ford predstavil na tohtoročnom ženevskom autosalóne, bola nová verzia úspešného modelu Focus. Ide o verziu kupé-kabriolet, vystrojenú sklápacou kovovou strieškou. Nová verzia Focusa vznikla na základe pozitívnej reakcie motoristickej verejnosti na koncepčný automobil Vignale, ktorý Ford predstavil na parížskom autosalóne v roku 2004. Už krátko po konaní tohto autosalónu sa vedenie firmy Ford rozhodlo, že zo štúdie Vignale bude odvodená sériová verzia. Na vývoji vozidla sa intenzívne podieľala talianska firma Pininfarina. Elegantné kupé-kabriolet bude spolu s modelom ST tvoriť vrchol modelového radu Focus. Nové kupé-kabriolet je vystrojené dvojdielnou kovovou sklápacou strechou, ktorá sa otvára a zatvára pomocou elektricky ovládaného mechanizmu. Zloženie či zatvorenie strechy trvá len niekoľko sekúnd. Pri zatvorenej streche pôsobí vozidlo dojmom športového kupé. Zložená strecha je uložená pod vekom batožinového priestoru. Keď je strecha zatvorená, batožinový priestor má úctyhodný objem vyše 500 litrov. Na pohon novej verzie Focusa sú k dispozícii tri pohonné jednotky, z toho jedna vznetová. Dvojicu zážihových motorov tvorí 1,6-litrový motor výkonu 74 kW a dvojlitrový motor výkonu 107 kW. Dvojlitrový turbodieselový motor Duratorq má maximálny výkon 100 kW. Do štandardného výstroja vozidla bude patriť aj klimatizačný systém a niekoľko nafukovacích vankúšov. Podrobnejšie technické údaje zverejní firma Ford až tesne pred uvedením nového kupé-kabrioleta na trh.

Nový Focus kupé-kabriolet sa bude vyrábať v závodoch firmy Pininfarina neďaleko Turína. Hlavné mechanické skupiny a komponenty sa budú dovážať zo závodu firmy Ford v nemeckom Saarlouis. Kupé-kabriolet ďalej rozširuje sortiment modelov Focus, do ktorého v súčasnosti patrí trojdverový a päťdverový hatchback, štvordverový sedan, päťdverové kombi a všestranne využiteľný model C-MAX. V Európe sa Focus vyrába okrem spomenutého Saarlouis aj v španielskej Valencii a v ruskom St. Petersburgu. Focusy sa však montujú aj v USA, Číne, na Tajwane a Filipínach a v Juhoafrickej republike. Na celom svete sa doteraz predalo vyše päť miliónov vozidiel Focus. Focus je prvým vozidlom v automobilovej histórii, ktorý získal titul Automobil roka aj v Európe aj v USA.

Nový Focus kupé-kabriolet by sa na európskom trhu mal začať predávať už v lete tohto roka. Firma Ford predpokladá, že ročne vyrobí okolo 20 000 vozidiel Focus kupé-kabriolet.

2x dig.obr. Ford Focus CC

Hybridný Citroën C4

Medzi novinkami, ktoré francúzska firma Citroën predstavila na nedávnom autosalóne v Ženeve, bol aj hybridný demonštračný automobil C4 HDi. Toto vozidlo je akousi pojazdnou testovacou stolicou na overovanie novej technológie pohonu, ktorá by mala prispieť k zníženiu spotreby i škodlivých emisií. Na pohon hybridného koncepčného vozidla C4 slúži kombinácia 1,6-litrového vznetového motora a elektromotora. Vozidlo je vystrojené systémom štart-stop, čo znamená, že pri každom zastavení vozidla (trvajúcom dlhšie než niekoľko sekúnd) dôjde k vypnutiu motora. Hybridná cé-štvorka by mala mať priemernú spotrebu len okolo 3,5 l/100 km.

Firma Citroën predstavila v Ženeve aj nový 2,2-litrový vznetový motor, ktorý bol vyvinutý v spolupráci koncernu PSA s firmou Ford. Motor má maximálny výkon 127 kW a montuje sa do modelu C5.

Dig.obr. Citroen C4 hybrid

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 2. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
 3. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 4. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 5. Vyberte sa s nami na vandrovku, navštívime Spišský hrad a Levoču
 6. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 7. Prečo Slováci nemajú rezervy?
 8. Chcete, aby mali školáci Čerstvé hlavičky? Hlasujte
 9. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania
 10. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér
 1. Ľudia vymieňajú autá za elektrobicykle. Záujem v Trenčíne rastie
 2. Opäť štartuje projekt Futbal v meste
 3. Videli ste, čo sa stane s vašim SUV po 100.000 kilometroch?
 4. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
 5. Atos stavia v Bulharsku nový špičkový superpočítač EuroHPC
 6. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 7. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 8. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 9. Budějovický Budvar je posledný český národný podnik
 10. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 1. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 16 825
 2. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 13 010
 3. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 10 677
 4. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 8 438
 5. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 8 096
 6. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 7 208
 7. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus® 6 367
 8. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov 6 297
 9. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 6 209
 10. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel 6 192
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prešovskí hádzanári potvrdili dominanciu na slovenskej ligovej scéne.

Vyvrcholenie finále extraligy hádzanárov prinieslo nečakanú drámu.

10 h
Kvetinové záhony sú nielen na jar mimoriadne fotogenickým miestom.

Nekŕmte holuby, kŕmite tak potkany.

10 h
Zberný dvor TSMP na Bajkalskej.

Vedia to zmeniť podľa potreby, reagujú.

10 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Návrh z dielne vicepremiéra spôsobil mimoriadny rozruch.

14. máj
Testovanie na koronavírus.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 387-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 224 obetí.

3 h
Oligarcha Andrej Babiš.

Babiš mladší už únos súdne riešiť nechce. Nedôveruje českej polícii.

16 h
Makroekonóm VÚB banky Michal Lehuta.

V dobiehaní Západu zaostávame, upozorňuje analytik Michal Lehuta.

14. máj

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop