obyvateľstvo, rómske obyvateľstvo a deti. Uviedol to včera na stretnutí s novinármi vedúci služobného úradu ÚVZ František Valašek.
Podľa neho deti ešte nerozlišujú nebezpečenstvo a môžu zo zvedavosti chytať uhynuté alebo choré zvieratá, ktoré stratili plachosť. Práve takéto zvieratá pritom môžu byť nakazené chrípkou alebo inou nákazlivou chorobou. Preto ÚVZ začal v spolupráci s ministerstvom školstva šíriť v školách prostredníctvom učiteľov osvetu najmä medzi deťmi základných škôl.
V súvislosti s prípadom výskytu chrípkového vírusu H5N1 u mačky, ktorý potvrdili v Nemecku, Valašek tiež upozornil chovateľov psov, aby ich v ohrozených oblastiach nepúšťali na voľno a už vôbec nie bez náhubku. Zviera by sa mohlo nakaziť chrípkou vyváľaním sa v kontaminovaných výkaloch alebo zjedením nakazeného zvieraťa. Zároveň odporučil všetkým chovateľom mačiek, aby sa rovnako pokúsili udržať zvieratá doma. Pripustil však, že v prípade mačiek je to najmä na dedinách dosť nereálne.
Medzi cicavce, ktoré sú vtáčou chrípkou najviac ohrozené, patria podľa Valaška
hlavne túlavé a divo žijúce psy, mačky, ale aj diviaky, či líšky. Poľovníci by mali preto pristúpiť k odstrelu týchto zvierat.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.