agentúry MVK. Jednotkou na politickom trhu zostal Ficov Smer. Len minimálne posuny sa udiali v popularite hlavných aktérov politického konlifktu medzi Dzurindovou SDKÚ a Hrušovského KDH.
"Priznám sa, že ma to prekvapilo, že zmeny sú tak malé a nejednoznačné," povedal sociológ Pavel Haulík z agentúry MVK. Podľa neho verejnosť je odolná a nereagovala alebo potrebuje oveľa viac času na zorientovanie sa. Haulík si myslí, že je potrebné rátať aj s takou možnosťou, že ľudia budú dlhšie spracovávať udalosti na politickej scéne a v popularite strán funguje istá zotrvačnosť.
Najviac sa čakalo na preferencie SDKÚ i Martinákovej Slobodného fóra. Na kríze v koalícii totiž mohla vyťažiť SDKÚ tým, že by oslovila liberálne zmýšľajúcich prívržencov SF. Predseda KDH Pavol Hrušovský aj na to narážal vyjadreniami, aby sa strany neriadili pri svojich rozhodnutiach prieskumami.
Podľa zistení MVK by SDKÚ dalo hlas 8,4 percenta ľudí, SF 7,9 percenta a KDH by získalo priazeň 7 percent voličov. Haulík hovorí, že v porovnaní s posledným prieskumom ide o drobné odchýlky, ktoré neumožňujú povedať, ako "kríza zafungovala".
Haulík si napriek tomu myslí, že jedným zo zámerov predčasných volieb bola snaha šéfa SDKÚ Mikuláša Dzurindu získať späť voličov SF. Podľa sociológa premiér posledné týždne mení svoj politický štýl a snaží sa o konsenzus. Myslí si preto, že SDKÚ má ešte stále šancu získať ďalších voličov. Dôležité bude, ako zvládnu kampaň práve SDKÚ, SF, ale i Smer, lebo "o ich výsledku bude rozhodovať aj kampaň". Už však nie je Haulík presvedčený, že kampaň bude tak významná pre SMK, KDH, KSS a do istej miery aj pre HZDS. Voliči týchto strán totiž podľa sociológa nie sú tak citliví na zmeny a sú viac viazaní na stranu, ktorú podporujú.
Prvé miesto potvrdil Ficov Smer, získal až 35 percentnú podporu. Podľa Haulíka Smer mal najväčšiu podporu vlani v novembri 35,5 percenta a odvtedy je takmer bez pohybu. V posledných mesiacoch začína mierne rást Mečiarovo HZDS. Teraz by ho volilo 12,5 percenta opýtaných. Vlani v septembri malo v prieskume MVK len necelých 10 percent. Haulíkovi sa zdá, že najhlbší prepad HZDS je minulosťou a vracia sa zhruba na pozície spred roka. "Možnože podozrenia o spolupráci s SDKÚ sa dostali mimo zorného poľa," podotkol sociológ. Nevylúčil, že HZDS sa môže dosť na úroveň približne 15 percent. Pred bránami parlamentu zostala KSS. Podporilo by ju 4,1 percenta opýtaných, Ruskovu ANO 2,5 a Maxonovo HZD 2,4 percenta opýtaných.
Čo hovoria politici na preferencie
IVAN HARMAN, SDKÚ: "Rozdiely v prieskumoch sú tak minimálne, že to nie je nič významné. Preferencie Smeru ma vo sne nestrašia. Zatiaľ mal Smer vždy horšie volebné výsledky ako preferencie."
JÚLIUS BROCKA, KDH: "Myslím, že to bude tak ako so slovenskou korunou v čase krízy Aj ona oslabila a dnes je oveľa silnejšia. Myslím, že sa KDH vráti na úroveň 10 percenta a viac."
ZUZANA MARTINÁKOVÁ, SF: "Sympatie sa získavajú dlhodobo, ale strácajú rýchlo. Konflikt nikdy nie je dlhodobá práca a tam, kde sa dvaja bijú, tretí získava."
ROBERT KALIŇÁK, Smer: "Prieskumy znamenajú pre nás istú tendenciu. Máme k nim rezervovaný vzťah, lebo sme poučení minulosťou."
VILIAM VETEŠKA, HZDS: "Posledné dni sme veľmi razantne vystúpili vo vzťahu k ministrovi kultúry Františkovi Tóthovi aj ku vláde v súvislosti s privatizáciou. Dzurinda rešpektoval naše postoje, pričom úprimne hovorím, že nemáme s nimi žiadne spolky. Motivačný cieľ 20 percent nevidím ako nereálny. Uvidíme, keď budeme v kampani naplno pracovať."
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.