tridsaťročnom embargu uvalenom za test jadrovej zbrane v roku 1974 môcť získavať od USA a Západu civilné jadrové technológie. Washington okrem toho uvalil v roku 1998 po sérii jadrových testov na Indiu hospodárske sankcie.
Nová dohoda je výsledkom náročných osemmesačných rokovaní a poukazuje na prehlbujúce sa strategické partnerstvo Indie a USA. Kritici poukazujú na to, že zmluva by mohla byť v protiklade so Zmluvou o nešírení jadrových zbraní (NPT).
"Tento historický úspech umožní našim krajinám pohnúť sa s smerom k spoločnému cieľu, ktorým je plná spolupráca v oblasti civilnej jadrovej energetiky medzi Indiou a Spojenými štátmi, ako aj medzi Indiou a medzinárodným spoločenstvom ako takým," uviedli v spoločnom vyhlásení prezident USA George Bush a premiér Indie Manmohan Singh. "Nebola to ľahká práca pre premiéra dosiahnuť túto dohodu. Viem to pochopiť. Nebola to ľahká práca ani pre amerického prezidenta," ocenil George Bush postoj indického partnera, čím narážal na silný odpor proti dohode v americkom Kongrese, ktorý bude ešte rozhodovať o schválení dohody.
Prezident Bush tvrdí, že dohoda s Indiou pomôže znížiť cenu domácich energií v USA, a to tým, že rozvinutie jadrovej energetiky v Indii zníži v krajine spotrebu ropy. India a USA sa ďalej dohodli na spoločných iniciatívach zameraných na investovanie, obchod, zbrojársky trh a trh s hovädzím mäsom, poľnohospodárstvo, zdravotníctvo, energetickú bezpečnosť, ale aj cestovanie do vesmíru. Dohoda o jadrovej spolupráci, ktorá je vyvrcholením trojdňovej návštevy prezidenta Busha v Indii zaväzuje Washington hľadať podporu v Kongrese a v 45 krajinách dodávajúcich jadrové zariadenia, aby Indii poskytovali civilnú jadrovú technológiu. Zástupca ministerky zahraničných vecí Nicholas Burns v tejto súvislosti uviedol, že indické reaktory sa vďaka tejto dohode dostanú pod medzinárodný dohľad.
Susedný Pakistan, ktorý podobne ako India vlastní jadrové zbrane, v reakcii na dohodu vyhlásil, že Spojené štáty by mali podobnú dohodu o spolupráci
podpísať aj s Pakistanom.
Prehĺbenie vzájomnej spolupráce medzi USA a Indiou sa minulý rok výrazne prejavil aj na objeme zahraničného obchodu. Americký export do Indie sa zvýšil oproti predchádzajúcemu roku o tridsať percent a indický do USA o dvadsať percent. Vzájomný obchod tak dosiahol úroveň 27 miliárd USD, čo je však hlboko pod úrovňou, ktorú by krajiny vo vzájomnom obchode mohli dosiahnuť. Bush počas návštevy tiež zdôraznil indickú vojenskú spoluprácu pri boji proti terorizmu a vyzdvihol účasť Indie v Afganistane.
Bush po ukončení návštevy Indie bude zajtra na návšteve Pakistanu. V súvislosti so včerajším teroristickým útokom, pri ktorom zahynuli piati ľudia vrátane jedného amerického diplomata, Bush poznamenal, že "teroristi a zabijaci ho neodradia od návštevy Pakistanu," ktorá je pre prezidenta podľa vlastných slov dôležitá.
Návštevu Georga Busha sprevádzali v Indii aj protiamerické demonštrácie. V stredu proti Bushovi protestovalo asi 50-tisíc ľudí a včera vyšlo do ulíc asi pätnásť tisíc ľavicových demonštrantov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.