správy vyšetrovacieho výboru talianskeho parlamentu, ktorej časti včera zverejnili niektoré talianske médiá.
Podľa tohto zdroja nariadil Brežnev bývalej sovietskej vojenskej tajnej službe GRU, aby zlikvidovala pápeža pôvodom z Poľska, keďže sa angažoval v boji proti komunizmu v krajinách východnej Európy. GRU sa obrátila na svojich kolegov z bývalej bulharskej a východonemeckej komunistickej tajnej služby, aby pomohli pri realizácii atentátu na Karola Wojtylu, ku ktorému došlo napokon v Ríme 13. mája 1981.
"Tento výbor bez pochýb verí, že vedenie Sovietskeho zväzu sa chopilo iniciatívy, aby odstránilo z cesty Karola Wojtylu a obrátilo sa týmto rozhodnutím na GRU," uviedol šéf vyšetrovacej komisie Paolo Guzzanti. Pokus o zavraždenie pápeža je podľa parlamentnej správy "svojím významom bezpríkladným v moderných dejinách". Bulharskí agenti mali zabezpečiť atentátnika a ich kolegovia z východonemeckej tajnej služby Stasi zase zmazať stopy cielenými dezinformáciami pre médiá.
Správa teda potvrdila takzvanú "bulharskú stopu", ktorú talianske orgány vyšetrovali krátko po atentáte. V roku 1986 sa uskutočnil proces s bulharským občanom Sergejom Antonovom - vtedajším spolupracovníkom leteckej spoločnosti Balkan Air v Ríme, ktorý sa v čase atentátu mal nachádzať na Námestí svätého Petra a ktorý mal mať kontakty so samotným tureckým atentátnikom Ali Agcom.
Pre nedostatok dôkazov napokon bulharského občana prepustili z väzby. Agcu odsúdili v Taliansku na doživotný trest odňatia slobody. Prednedávnom ho prepustili, no po návrate do Turecka ho krátko na to turecké orgány zatkli a v súčasnosti sa opäť nachádza vo väzení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.