upozornenie, ako máme liek uchovávať, i to, aby sme neprehliadli dobu trvanlivosti, lebo aj liek sa môže pokaziť.
Čokoládu, čokoládové a ľahko v teple sa roztápajúce cukríky dávame zvyčajne na chladnejšie miesto. Vieme, kde je najlepšie liekom? Všímame si upozornenie, čo im škodí? Vieme rozoznať dobrý liek od pokazeného? Viete že môžu byť neúčinné, ak nie sú vo vhodnom prostredí? Mali by sme ich uchovávať podľa odporúčania na letáku alebo obale, ak tam chýba, v takom prípade pri teplote 18 - 20 stupňov.
Liekom škodí svetlo, najmä mastiam, krémom, kvapkám, pleťovým mliekam a všetkému, čo obsahuje nenasýtené mastné kyseliny alebo oleje. Pokazený liek zapácha a jeho vôňa sa postupne mení.
Na teplom mieste a vôbec v teple by nemali byť lieky a tinktúry obsahujúce harmanček, éterické oleje, alkohol, ani mätový olej, či očné kvapky a očkovacie látky. Inzulín by mali diabetici uchovávať v chladničke.
Kto zvykne skladovať lieky v chladničke, mal by tak urobiť len vtedy, ak je to uvedené v písomnej informácii. V mraze niektoré masti a tablety úplne strácajú účinnosť. Lieky v podobe želé v zime a mraze sa stávajú tekutými.
Pozor treba dávať aj na vlhké prostredie. Ľudia kupujú rôzne šumivé tablety a vitamíny, instantné čaje, šumivý aspirín a ďalšie lieky v tejto podobe. Škodí im vlhkosť aj keď sú uskladnené v sklenenej nádobe. Šumivému aspirínu neprospieva ani teplo, pokazí sa. Ak je liek pokazený, výrazne zapácha kyselinou octovou.
Býva zvykom dávať lieky do skrinky kuchynskej linky v blízkosti sporáka, čo je najnevhodnejšie miesto. Preložte ich na miesto, kde je sucho, tma a teplota 18 - 20 stupňov. Ak pôjdete na letnú dovolenku, kúpte si v lekárni taštičku, ktorá vaše lieky ochráni, lebo ak ich necháte v aute či autobuse, môže sa pokaziť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.