zranenie Mikuláša Dzurindu bolo liečené obvyklým spôsobom zodpovedajúcom súčasnej medicíne a slovenskému zdravotníctvu.
"Je to klasická lyžiarska zlomenina," povedal telovýchovný lekár Pavel Malovič. Podľa lekára je pri úrazoch tohto druhu operácia štandardným postupom. Malovič povedal, že úplné uzdravenie bude závisieť od rehabilitácie i od tohto, aké výživové doplnky premiér dostane, aby jeho látková výmena v kostiach bola dobrá.
Podľa skúseného ortopéda, ktorý si neprial byť menovaný, sa tomuto druhu zlomenín niekedy nevyhnú ani komplikácie a relatívne zdĺhavé liečenie. "Drvivá väčšina sa hojí dobre alebo výborne, sem-tam sa ale vyskytnú aj komplikácie. Tie závisia hlavne od toho, ako chirurg operáciu vykonal."
Pri podobných zlomeninách sa v súčasnosti operuje "tak v 90 percentách," vysvetlil. Podľa lekára nie je na tom, že Dzurindu "postavili" už deň po operácii, nič výnimočného. Zlomená kosť je totiž vystužená kovovými súčiastkami, ktoré to umožňujú. "Dnes je trend nenechať pacienta ležať. Keď totiž pacient leží, zvyšuje sa riziko napríklad pľúcnych komplikácií, alebo trombóz," povedal.
Ortopéd povedal, že ide o "úplne štandardný úraz, ktorý bol úplne štandardne ošetrený". Doba liečby, ktorú lekári z ružinovskej nemocnice odhadli na 16 týždňov, ortopéd považuje za realistickú a po nej by si v prípade dobrého priebehu mohol ísť Dzurinda napríklad aj zabehať.
Premiér ale zrejme bude musieť absolvovať ďalšiu operáciu, pri ktorej mu vyberú z nohy kovové klince a drôty. Takýto zákrok sa robí pol rok až rok po úraze, niekedy ho ale nie je možné vykonať, pretože súčiastky môžu do kosti zarásť.
Podľa doktora Dzurindov prípadný let do Washingtonu nepredstavuje vážnejšie riziko. Letieť by mal totiž vládnym špeciálom, ktorého celá predná časť má salónnu úpravu a je v ňom napríklad aj lôžko. Pacient s rovnakým problémom, ktorý by ale chcel letieť bežnou turistickou triedou, by podľa ortopéda takúto cestu určite nezvládol.
Premiéra podľa riaditeľa ružinovskej nemocnice Valeriána Potičného možno už dnes prepustia do domáceho liečenia. "Rozhodne o tom lekárske konzílium," povedal.
(knm)
Špirálovitá fraktúra
Špirálovitá zlomenia vzniká veľmi často pri športe - hlavne pri lyžovaní. Na nohu, ktorá je zafixovaná v lyžiarskej obuvi, totiž lyža v istých momentoch pôsobí ako silná páka. Ku špirálovitej fraktúre dochádza pri rotačnom pohybe. Okrem hrubšej lýtkovej kosti píšťaly, sa často zlomí aj tenšia píšťala a často dochádza aj k viacnásobným zlomeninám. Podľa lekárov si lyžiari takýmto spôsobom lámu nohy až v posledných desaťročiach kvôli pevným a vysokým lyžiarskym topánkam. V minulosti, keď sa používala kožená obuv, si ľudia pri pádoch na svahoch zranili častejšie členky.
(knm)
Autor: Baran
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.