spôsob, ako predísť stravovaniu sa v jedálňach je zobrať si väčšiu desiatu. Ale čo ak bývate na internáte s ste teda výlučne odkázaní na všetko, čo vám milé tety kuchárky navaria?!
Lepší prípad je, že ste ubytovaní v domove mládeže, kde raňajky, obed a večera sú viac ako dobré. V košických internátoch sa ceny jedla na deň pohybujú od 65 až po 95 korún. Ak sa vám však kvalita či už estetického, aromatického či chuťového cítenia nezdá vhodná pre vaše žalúdky, máte tri možnosti. Prvou je odhlásenie sa z daného jedla (ak sa to vôbec dá, pretože niektoré internáty nedovoľujú odhlasovanie sa alebo dovoľujú len v prípade neprítomnosti stravníka či choroby). Druhou je na obed neísť a vyhodiť peniaze rodičov do vetra. No a treťou je zmeniť internát, respektíve jedáleň.
Vo väčšine domovov mládeže si úlohu dohliadať na kvalitné stravovanie sa zobrali na svoje plecia samotní študenti. Pravidelne sa schádzajú na stretnutiach so stravovacím výborom a rozoberajú postrehy, sťažnosti či návrhy, ako by to ich jedlo malo vyzerať a hlavne chutiť. Povinnosťou stravovacej jednotky je vydanie jedálneho lístka na dobre viditeľnom mieste s presným názvom jedla ako i s jeho hmotnosťou na konkrétny týždeň. V mnohých internátoch sa ujala aj skrinka želaní, kde si internatisti hádžu papieriky s názvami jedál, ktoré by si priali vidieť na svojom tanieri. "Neraz sme sa pochytili na otázkach ohľadom mäsitých jedál zo strany veriacich a vegetariánov," hovorí Zuzka, členka stravovacej komisie domova mládeže.
Niekedy sa stáva, že kvalita jedál sa neodzrkadľuje v cene. Vtedy vám neostáva nič iné ako obrátiť sa na vedenie internátu. Ak ani to nepomôže, zaklopte na dvere Štátnej obchodnej inšpekcie, ktorá danú situáciu overí. "Keď som začal chodiť na inťák, jedlo celkom ušlo. Zvykol som si aj na mini porcie. No čoskoro to šlo dolu vodou. A potom som jednoducho nevydržal doslova ten "humus" a tak som internát vymenil," hovorí Tomáš. Prečo sa Tomáš nepokúsil danú situáciu zmeniť? "Ja som mal vtedy iné problémy, a keď mi ešte vedenie kuchyne dalo najavo že mám byť spokojný, zhnusený som sa radšej zbalil."
V jednom nemenovanom domove mládeže dokonca nútili dievčatá, aby sa stravovali v internátnej jedálni s odôvodnením, že im zavrú jedáleň a nebudú dostávať žiadnu stravu. Tu však došlo k zavádzaniu až dvakrát. Po prvé, na zariadenia tohto charakteru sa nevzťahuje podmienka prihlásenia minimálne 70 stravníkov. A po druhé, vyhláška o domovoch mládeže jasne opisuje povinnosť "nasýtenia" obyvateľov bez ohľadu na to, koľko stravníkov sa prihlási.
A čo na to samotné vedenie kuchyne? Na otázku ako reagujú na čoraz menší počet stravníkov odpovedali len kývnutím ruky. No pravidlá dodržujú ako majú. Z každého akokoľvek upraveného jedla „odkladajú" jednu porciu na dobu 48 hodín a to z dôvodu prípadných vyskytujúcich sa problémov u potencionálnych konzumentov.
V rámci 5 stravovacích dní v jednosmernom stravovaní by jedálny lístok mal obsahovať 2 hlavné jedlá z mäsa, 1 hlavné jedlo zmiešané (polomäsité), 2 dni odľahčovacie, z toho 1 deň hlavné jedlo lakto-ovo-vegetariánske a 1 deň múčne (podľa metodických predpisov pre oblasť školského stravovania z roku 1994). Podľa predpisov by v jedálňičku nemali chýbať ryby a to dvakrát v mesiaci. Hmotnosť jedla musí súhlasiť s hmotnosťou uvedenou v technických alebo materiálových spotrebných normách a receptúrach. Tak pre príklad také maslo na chlieb by malo spravidla vážiť 25 g, ovocie 100g alebo taká šunka 60g.
Autor: Michaela Koritková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.