Markízu pre CME (resp. "poruskovskú" vlastnícku štruktúru - 80 percent hlasov CME) na plných 12 rokov, ako to umožňuje zákon, je ďalekosiahly krok s nepredvídateľnými dosahmi, ktorých všetky aspekty sa dnes nedá ani dovidieť. Čo sa vidieť spoľahlivo dá, je skutočnosť, že ani veľactená rada, ani politici, ktorí ju volia, si tieto dosahy nielen neuvedomujú, ale zrejme ani netušia, že sa môžu vyskytnúť.
Po poriadku: RVR včera iba zložila reparát, keďže na prvý pokus, asi pred mesiacom, žiadosť odložila s podmienkou, že v TVM si musia doriešiť nové zloženie orgánov tak, aby vyhovovalo litere zákona. Ten totiž deklaruje, že v nich musí byť "primerané zastúpenie slovenských osôb". V poslednom dejstve "deruskizácie" TVM, ktoré začalo na jeseň výkupom podielov a teraz slávnostne skončilo, bola teda ustanovená tzv. Rada zástupcov, v ktorej budú sedieť traja za CME a dvaja za "Slovensko". Ale tým, že rozhodnutia o programovej štruktúre (a pod.) sa budú prijímať štvorpätinovou väčšinou, sú podmienky zákona akože splnené. Vynikajúce - toto bol najväčší problém prenájmu frekvencie...
Skôr, než pôjdeme na veci vážne, si pre srandu povedzme, že paragraf, ktorý bol akože prekážkou a ktorému sa teraz vyhovelo, je jeden z absolútne najhlúpejších excesov československej legislatívy po prevrate 1989. Zrodil sa v praveku televízneho trhu, keď nacionálne prihriati politici si mysleli, že aspoň nejaký vplyv na súkromné vysielačky si zachovajú tak, keď dajú do zákona, že licenciu môže získať len domáci subjekt. Z toho vznikol v novele v roku 2000 "primeraný počet slovenských osôb". Keďže v roku 1993 (Nova) a 1996 (Markíza) tuzemci nemali poruke miliardu na štart televízie, dve komerčné stanice s obrovským vplyvom padli do rúk majetkových zlepencov, v ktorých bol skutočný investor (CME) skrytý a svoje zisky si musel vyťahovať cez servisné firmy, ktoré boli prepojené na oboch vlastníkov neprehľadnou húštinou obchodných zmlúv. Takto sa zrodil v Česku Vladimír Železný a "jeho" 10 miliárd, ktoré neskôr ČR prehrala v arbitráži, keďže nedokázala "ochrániť investíciu". A na Slovensku Pavol Rusko a "jeho" SOP, Rudolf Schuster a ANO. Summa summarum: Keby politici neblbli a napísali normálny zákon, že podobne ako v bankách, plynárňach, atď môže byť aj v televízii prenajímateľom (vlastníkom) investor bez ohľadu na svoj pôvod, Česko by ušetrilo 10 miliárd a Slovensko deformácie politického systému. (Isteže nie všetky - napokon úloha ANO v dejinách nie je len negatívna. Ale z princípu.)
Táto milá spomienka nie je rozmar autora, ale príznačná z pohľadu včerajšieho rozhodnutia RVR. Je dôkazom toho, ako politici a orgány nimi zriaďované zápasia vo vojnách, ktoré boli dávno vybojované, a nevšímajú si výzvy, číhajúce pred dverami. Licencia pre TVM sa obnovuje v čase, keď viac mediálnych analytikov a intelektuálov (sprava i zľava!) si začína stále viac uvedomovať, že masová zábavnosť má rozkladné účinky na verejný život, politiku, kultúru, vkus i morálku. Toto je námet nie na komentár, ale na knihu a dal by sa tematicky pomenovať ako zodpovednosť elít v prostredí voľného trhu. Všimnime si len jednu vec: Politici na jednej strane radi pranierujú popkultúru, bulvár a podobne. (Predovšetkým politici KDH, ale v podstate všetci, nedávno Dzurinda v Košiciach študentov vystríhal, aby "nepozerali hlúposti a násilnosti v televízii".) Na strane druhej dotujú z verejných peňazí absolútne komerčnú "Jednotku" a na strane tretej vo všetkých oblastiach, kam dosiahnu, zvyšujú a rozširujú intervencie štátu, aby posilnili vlastný vplyv, korupčné prostredie pre ryžovanie a moc. Pričom temer všade je to škodlivé - vieme svoje. A teraz: V tej jednej oblasti, kde sú dosahy na spoločnosť skutočne enormné, doslova pred očami hýbu s hodnotovými piliermi západnej kultúry a vývoj je dramatický (porovnajme mediálny svet spred desiatich, piatich rokov a dnes!), teda v tejto jednej oblasti oni spokojne nechajú predĺžiť frekvenciu najsilnejšej vysielačke na 12 rokov. A to v situácii, keď pokojne mohli formulovať nové licenčné podmienky...
Druhý argument proti je, že rok 2012 je záverečný termín, ktorý vyhlásila EK pre vypnutie analógového vysielania. Prechod na digitalizáciu je povinný v celej Európe, niekde už je v pokročilom štádiu (Británia, Francúzsko) a Slovensko patrí medzi suverénne najmenej pripravené krajiny. Ide o úplne nové prerozdelenie trhu, v digitáli by mali byť na jedinej frekvencii štyri programy (môže byť dokonca aj 8) v tzv. multiplexe. A vysielanie TVM, ale aj kohokoľvek iného, v dnešnej podobe je po r. 2011 fakticky vylúčené. Nevidia, nepočujú. Vedú minulé vojny, už dávno vybojované.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.