výskumu obohacovania uránu. Výskumný program by monitorovali inšpektori OSN. Vo Viedni to včera vyhlásil diplomat blízky rokovaniam medzi Iránom a EÚ.
"Akékoľvek moratórium na priemyselnú výrobu dlhšie ako dva roky a akékoľvek zastavenie jadrových výskumných aktivít sťaží dosiahnutie dohody," povedal nemenovaný diplomat citovaný agentúrou Reuters. Irán v piatok vyhlásil, že by mohol na dva roky odložiť obohacovanie uránu vo veľkom rozsahu.
Vyjednávači EÚ však požadujú desaťročné moratórium na všetky aktivity okolo obohacovania. Spojené štáty rozhodne odmietajú možnosť, aby bolo Iránu dovolené prevádzkovať obmedzený program jadrového výskumu. Proti je aj trio EÚ, osobitne Francúzsko a Británia. Nemecko je údajne otvorenejšie k snahám Ruska a šéfa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Muhammada Baradeja. Moskva a Baradej sa podľa diplomatov snažia presvedčiť Západ, aby Iránu umožnil vykonávať obmedzený jadrový výskum pod dozorom OSN.
Washington (TASR) - Irán nebude môcť mať jadrové zbrane a bude čeliť dôsledkom, ak bude naďalej svojimi nukleárnymi plánmi vzdorovať medzinárodnému spoločenstvu. Uviedol to včera americký viceprezident Dick Cheney (na snímke). Cheney varoval, že Spojené štáty pri riešení otázky "nezodpovedného konania iránskeho režimu" nevylučujú žiadne možnosti, teda ani vojenské. Ako dodal, USA a ďalšie krajiny vysielajú iránskemu režimu jasné posolstvo: "Nedovolíme, aby mal Irán jadrovú zbraň."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.