jednomotorové turbovrtuľové civilné dopravné lietadlo Ae270. Už predtým, v decembri minulého roka, získalo spomenuté lietadlo typové osvedčenie Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA). "Typový certifikát FAA a EASA potvrdzuje úspešný návrat spoločnosti AERO, zameranej v ostatných 50 rokoch na vojenskú lietadlovú techniku, k pôvodnému vývoju a výrobe aj civilných lietadiel. Nové certifikáty a atesty pre vývoj a výrobu civilných lietadiel sú nie len dobrým základom pre pokračovanie projektu Ae270, ale i pre prípadné ďalšie projekty v tejto oblasti," povedal predseda predstavenstva a prezident spoločnosti AERO Vodochody Ing. Per Klimeš. Spoločnosť AERO vyrábala v minulosti známe vojenské cvičné prúdové lietadlá L-29 Delfín a L-39 Albatros (tie používala aj slovenská akrobatická skupina Biele albatrosy).
História lietadla Ae270 začína projektom L-270, na ktorom sa v podniku Aero začalo pracovať na konci 80. rokov minulého storočia. Pôvodný návrh L-270 bol počiatkom 90. rokov prepracovaný, pričom koncepcia lietadla sa zmenila z hornoplošníka na dolnoplošník. V ďalších rokoch však práce na vývoji nového lietadla pokračovali len v obmedzenom rozsahu, a to najmä z kapacitných a finančných dôvodov. Hľadanie finančne silného partnera bolo v roku 1977 zakončené podpisom dohody medzi spoločnosťou Aero Vodochody a taiwanskou spoločnosťou AIDC. V rámci tejto dohody vznikol spoločný podnik IBIS Aerospace, v ktorom majú obe firmy rovnaký podiel a ktorý je vlastníkom celého projektu lietadla Ae270. Prvý letový prototyp lietadla Ae270 vykonal svoj prvý let 25. júla 2000, prvý let druhého prototypu sa uskutočnil 23. decembra 2001. Neskôr došlo k zmenám požadovaných parametrov lietadla, ktoré si vyžiadali inštaláciu výkonnejšieho motora a viedli aj k zvýšeniu hmotnosti lietadla. Prvým predstaviteľom novej verzie lietadla bol prototyp P005, zalietaný 24. februára 2003. Tento prototyp sa vyznačoval aj novým prístrojovým vybavením, meteorologickým radarom a prídavnou pozemnou klimatizačnou jednotkou. V roku 2003 bol zalietaný aj prototyp P006, ktorý bol predstavený aj na výstavách v USA. Certifikačné letové skúšky sa vykonávali najmä na prototype P007, ktorý po prvý raz vzlietol 25. februára 2004.
Lietadlo Ae270 má rozpätie krídiel 14,3 m, dĺžku 12,23 m a výšku 4,783 m. Maximálna vzletová hmotnosť lietadla je 3 800 kg. Maximálna rýchlosť lietadla vo výške 6 000 metrov je 444 km/h. Dĺžka vzletu cez prekážku 15 metrov je len 725 metrov, dĺžka dojazdu po pristátí (bez reverzácie ťahu) je len 520 metrov. Lietadlo môže štartovať a pristávať na trávnatých plochách. Pilotná kabína je dvojmiestna, ale lietadlo je certifikované aj pre pilotáž len jedným pilotom. V kabíne pre cestujúcich môže byť najviac osem sedadiel. Dolet lietadla s rezervou na 30 minút letu je 1 233 kilometrov. Certifikovaný prevádzkový dostup (maximálna cestovná výška letu) je 7 925 metrov. Na pohon lietadla slúži turbovrtuľový motor Pratt&Whitney PT6A-66 výkonu 634 kW. Na tento rok je naplánovaná overovacia prevádzka prvých dvoch sériových lietadiel Ae270 v českých leteckých spoločnostiach. V súčasnosti už prebiehajú projekčné práce na novej verzii lietadla, ktorá bude mať označenie Ae270B.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.