Slobodana Miloševiča našli mŕtveho v jeho väzenskej cele v Haagu
Bývalý juhoslovanský a srbský prezident Slobodan Miloševič v sobotu zomrel, oznámil Medzinárodný tribunál pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
(ICTY). Príčinu úmrtia tribunál neuviedol. Francúzky minister zahraničných vecí Philippe Douste
Miloševič (64) mal choré srdce a trpel vysokým krvným tlakom, čo si opakovanie vynútilo prerušenie súdneho procesu. Pred haagskym Medzinárodným tribunálom pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii (ICTY) sa od roku 2002 zodpovedal zo 66 obvinení z vojnových zločinov, spáchaných v Bosne, Chorvátsku a Kosove.
Európska únia vyzvala občanov Srbska, aby sa po úmrtí exprezidenta Slobodana Miloševiča usilovali o trvalé zmierenie v krajine. Zároveň pripomenula nutnosť pokračovať v spolupráci s Medzinárodným súdnym tribunálom pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii (ICTY). "Vidiac politicky smrť nemení nič na tom, že región a Belehrad sa musia zbaviť starého bremena minulosti. Starého bremena, ktorého súčasťou bol Slobodan Miloševič." V dejisku neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí krajín EÚ Salzburgu to vyhlásila Ursula Plassniková, šéfka diplomacie Rakúska, ktoré je v súčasnosti predsedníckou krajinou únie.
Chorvátsko ľutuje, že bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič zomrel vo väzenskej cele ešte pred vypočutím rozsudku za svoju úlohu vo vojnách v Bosne a Chorvátsku. Vyhlásila to kancelária chorvátskeho prezidenta Stipeho Mesiča. "Je škoda, že Miloševič neprežil proces a nedostal zaslúžený trest," uviedla Mesičova kancelária v stručnom vyhlásení. V Chorvátsku ho považujú za hlavného vinníka krvavej vojny, v ktorej Záhreb po vyhlásení nezávislosti v roku 1991 bojoval proti rebelantskej srbskej menšine podporovanej Belehradom. Konflikt si vyžiadal zhruba 20 000 ľudských životov a zo státisícov ľudí urobil utečencov.
Miloševič nezomrel v Haagu, jeho v Haagu zavraždili, vyhlásil líder Socialistickej strany Srbska (SPS) Ivica Dačič. Vdova po Miloševičovi Mirjana Markovičová pre televíznu stanicu CNN taktiež uviedla, že haagsky tribunál jej zabil manžela. "Miloševiča v Haagu zavraždili, ale predtým sa mu podarilo obhájiť národné a štátne záujmy Srbska a srbského ľudu," uviedol Dačič. Podľa jeho slov by mali byť Miloševičovi za to všetci vďační. Podľa brata zosnulého Borislava Miloševiča "všetka zodpovednosť za úmrtie (Slobodana) leží na trestnom súde". Pod titulkom "Slobo sa postavil pred súd Najvyššieho" o tom informoval ruský internetový denník Gazeta. Rodina neverí, že haagsky tribunál vykonal ohliadku mŕtvoly nezaujato, tvrdí Borislav.
Príčinou smrti S. Miloševiča bude pravdepodobne ischemická choroba srdca, na ktorú sa bývalý juhoslovanský prezident sťažoval. Práve pre toto ochorenie požiadal ICTY, aby sa mohol ísť liečiť do Bakulevovho centra srdcovo-cievnej chirurgie v Moskve, kde sa už v minulosti liečil. Avšak koncom februára mu ICTY definitívne zamietol cestu do Moskvy z obáv, že by sa nevrátil do Haagu, hoci ruská strana záruky na to dávala. Miloševič sa mal podľa ICTY podrobiť liečbe holandských lekárov a ak mu nevyhovovali, mal si dať zavolať do Haagu iných zahraničných špecialistov, pripomenula Gazeta.ru
Vojnové zločiny, z ktorých bol obžalovaný Slobodan Miloševič, nesmú ostať nepotrestané. Podozriví, ktorí sú stále na úteku, musia stáť pred súdom. Uviedla to hlavná prokurátorka Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Carla del Ponte. "Smrť Slobodana Miloševiča niekoľko týždňov pred ukončením jeho procesu zabráni tomu, aby bola v tomto prípade vykonaná spravodlivosť," uviedla del Ponte vo vyhlásení. "Avšak zločiny, z ktorých bol obvinený vrátane genocídy, nesmú ostať nepotrestané."
Prokurátorka znova vyzvala na zadržanie šiestich obžalovaných z podobných zločinov a ich vydanie haagskemu tribunálu, predovšetkým bývalého bosnianskosrbského politického lídra Radovana Karadžiča a jeho vojenského veliteľa Ratka Mladiča. Del Ponte predtým počas návštevy rodného Švajčiarska vyjadrila ľútosť nad smrťou Miloševiča s presvedčením, že by dosiahla jeho usvedčenie. "Je mi to ľúto tiež pre obete, tisíce obetí, ktoré čakali na spravodlivosť," vyhlásila.
Pitva tela bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča sa v Haagu uskutoční za účasti dvoch srbských patológov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.