Slobodanovi Miloševičovi v dôsledku jeho sobotňajšieho úmrtia. Tribunál vyjadril ľútosť nad znemožnením vynesenia rozsudku v tomto kľúčovom procese. "Jeho smrťou sa končí tento proces," vyhlásil predsedajúci sudca Patrick Robinson v prítomnosti ďalších troch sudcov v sieni tribunálu. Proces proti bývalému juhoslovanskému lídrovi sa mal skončiť v priebehu niekoľkých týždňov. Čelil 66 obvineniam z vojnových zločinov, vrátane genocídy, vykonaných v Bosne, Chorvátsku a Kosove.
Srbský premiér Vojislav Koštunica včera vyhlásil, že bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič môže byť pochovaný v Srbsku po tom, ako súdne rozhodnutie umožnilo jeho manželke účasť na pohrebe. "Rozhodnutie súdu, že Mirjana Markovičová sa môže vrátiť do krajiny na pohreb svojho manžela Slobodana Miloševiča, umožňuje rodine usporiadať pohreb v Srbsku," povedal Koštunica oficiálnej agentúre Tanjug.
Srbské úrady vylúčili akýkoľvek štátny obrad pri pohrebe Miloševiča. Ten zomrel v nedeľu v zadržiavacom stredisku haagskeho tribunálu OSN, ktorý ho súdil od februára 2002. Markovičová vo februári 2003 - krátko pred vypršaním poslaneckej imunity - odišla do dobrovoľného exilu v Rusku, kde žije Miloševičov brat a jej syn Marko, ktorý Srbsko opustil v októbri 2000 po páde režimu svojho otca. Miloševičovu manželku v Srbsku obžalovali z korupcie a vydali na ňu medzinárodný zatykač. Belehradský súd včera platnosť zatykača na Markovičovú pozastavil.
Najvyšší predstaviteľ vplyvnej srbskej pravoslávnej cirkvi, patriarcha Pavle včera vyjadril sústrasť rodine exprezidenta Slobodana Miloševiča a vyzval na dôstojný pohreb bývalého lídra. "Vo svojom mene a v mene cirkvi vyjadrujem svoju najhlbšiu sústrasť," uvádza sa v kondolenčnom liste. Vzťahy patriarchu s Miloševičom počas jeho viac ako desaťročie trvajúcej autokratickej vlády boli často kontroverzné. Cirkev bola svojho času vnímaná ako podporovateľ nacionalistickej politiky Miloševiča.
Líder ultranacionalistickej Srbskej radikálnej strany (SRS) Tomislav Nikolič včera pohrozil zvrhnutím vlády na ďalšom zasadaní parlamentu po náraste nacionalizmu vyvolanom úmrtím exprezidenta Slobodana Miloševiča. Nikolič, podpredseda SRS - najväčšej samostatnej strany v 250-člennom parlamente - v rozhovore pre agentúru AP povedal, že teraz vidí "šancu na pád" konzervatívneho kabinetu. "My sa nezúčastníme na ďalšom zasadaní parlamentu a ak sa k nám pripoja (Miloševičovi) Socialisti a niektorí iní poslanci, môžeme zvrhnúť vládu," povedal Nikolič. Zasadanie je plánované na 20. marca.
Slobodan Miloševič "si zaslúži peklo" za utrpenie, ktoré za viac ako desaťročie vlády spôsobil jeho režim. Včera to vyhlásil minister zahraničných vecí Srbska a Čiernej Hory (SČH) Vuk Draškovič. Draškovič - bývalý líder opozície, ktorý v rokoch 1999 a 2000 prežil dva pokusy o atentát zorganizované Miloševičovým režimom - v rozhovore pre agentúru AP vyjadril zahanbenie skutočnosťou, že Miloševič je vo veľkej časti Srbska považovaný za vlastenca. "Väčšina reakcií verejnosti v Srbsku vo mne vyvoláva pocit hanby," vyhlásil Draškovič a odsúdil "verejnú glorifikáciu človeka zodpovedného za množstvo zverstiev a vrážd svojich politických oponentov". Ľudia boli vraždení na priamy príkaz Miloševiča, povedal. "Zaslúži si peklo."
Autor: Haag/Belehrad (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.