Nimrod MRA4. Hlavným dodávateľom modernizovaných lietadiel je spoločnosť British Aerospace, ktorá v roku 1996 získala kontrakt v hodnote 2,4 miliardy libier na prestavbu 21 lietadiel MR2 na verziu MRA4 (označovanú niekedy aj Nimrod 2000). V roku 2002 bola požiadavka prestavby zredukovaná na 18 lietadiel a po hĺbkovej analýze výdavkov na obranu oznámilo v júli 2004 britské ministerstvo obrany, že na plnenie úloh námorného prieskumu postačí v budúcnosti flotila približne 12 lietadiel Nimrod MRA4. prestavba lietadiel je taká rozsiahla, že typ MRA4 možno na 80 % považovať za úplne nové lietadlo. Z pôvodného Nimroda ostal prakticky len trup, ale aj ten je prepracovaný a zosilnený. Nimrod MRA4 dostal úplne nové krídla a nový podvozok, ktorý vyrába firma Messier-Dowty. Nový podvozok bol potrebný preto, lebo verzia MRA4 je o temer 30 % ťažšia ako pôvodný Nimrod. Úplne nový je aj hydraulický systém, palivový systém, systém riadenia letu, elektrická inštalácia, elektrické generátory, pomocná jednotka a systém zásobovania posádky kyslíkom. Nový Nimrod je vystrojený tzv. skleneným kokpitom s modernými displejmi a jeho posádka je len dvojčlenná. Na pohon lietadla slúžia štyri prúdové motory Rolls-Royce BR710, ktoré sa už osvedčili na pohon obchodných lietadiel Gulfstream a Bombardier. Každý zo štyroch motorov má ťah 68,95 kN. V trupe lietadla je sedem rekonfigurovateľných staníc pre operátorov elektronických systémov a výzbroje. Každá stanica je vystrojená multifunkčnou farebnou obrazovkou s vysokou rozlišovacou schopnosťou. Elektronickým srdcom lietadla je taktický riadiaci systém, vyvinutý v spolupráci s americkou firmou Boeing. Do výstroja lietadla patrí multimódový dopplerovský radar, akustický systém na detegovanie ponoriek, elektrooptické snímače i detektor magnetických anomálií, ktorý je schopný zistiť prítomnosť veľkých kovových objektov (ponoriek) pod hladinou mora. Do výzbroje lietadla patria protivzdušné a protilodné riadené strely, míny a torpéda na ničenie lodí. Nimrod MRA4 má rozpätie krídiel 38,71 m, dĺžku 38,63 m a výšku 9,29 m. Maximálna vzletová hmotnosť lietadla je 106 217 kg, maximálna rýchlosť lietadla je M0,77 (0,77-násobok rýchlosti zvuku). Dolet lietadla je vyše 11 000 kilometrov, vo vzduchu môže byť lietadlo nepretržite vyše 14 hodín. Prvé vývojové lietadlo MRA4, označené PA01, vykonalo svoj prvý let 26. augusta 2004. Druhé lietadlo (PA02) vykonalo prvý let 15. decembra 2004 a tretie, posledné vývojové lietadlo (PA03) odštartovalo na prvý let 29. augusta 2005.
História lietadla Nimrod siaha až do roku 1965, keď britské letectvo hľadalo vhodný typ, ktorý by slúžil ako námorné hliadkovacie lietadlo. Britská vláda rozhodla, že na tieto účely bude najvhodnejšie použiť upravené prúdové dopravné lietadlá Comet. Dve nepredané lietadlá Comet 4C boli upravené na prototypy hliadkovacieho lietadla, označené HS 801. Prvý prototyp vzlietol na svoj prvý let 23. mája 1967, druhý 31. júla toho istého roku. Po úspešných skúškach sa začala sériová výroba 38 lietadiel, označených Nimrod MR1. Do služieb RAF sa prvý Nimrod dostal v októbri 1969. Zaujímavosťou je, že pri dlhých hliadkovacích letoch, ktoré môžu trvať až 12 hodín, lieta Nimrod bežne len s dvomi pracujúcimi motormi. V roku 1975 sa začala vykonávať modernizácia 32 lietadiel Nimrod MR.1. Prvé upravené lietadlo, preznačené na Nimrod MR2, sa do služieb RAF dostalo v auguste 1979. Ako sme už spomenuli, lietadlá Nimrod MR2 budú v rámci modernizačného programu prestavané na verziu MRA4. Doteraz najdlhší let, aký vykonal prototyp verzie MRA4, trval 5 hodín 2 minúty. Lietadlá Nimrod MRA4 by mali mnoho rokov plniť všetky požiadavky britského kráľovského letectva, súvisiace s námorným hliadkovaním, prieskumom a ničením nepriateľských hladinových plavidiel a ponoriek. Lietadlá Nimrod MRA4 budú operovať zo základne RAF Kinloss.
A čo vlastne znamená názov Nimrod? Tomu, kto pozná poľovnícky žargón, iste nie je tento názov cudzí v tomto žargóne sa slovom nimród nazýva vášnivý poľovník. Meno Nimrod sa však vyskytuje už v biblii. Nimrod, Kúšov syn, žil v Babylónsku, kde sa súčasťou jeho kráľovstva stal Babylón, Erek a Akkad. Podľa legendy bol Nimrod veľmi rýchlym lovcom a preto jeho meno zovšeobecnelo ako označenie skutočné dobrých poľovníkov. Pre lietadlo, ktoré bude hliadkovať a "loviť" nepriateľské plavidlá, je teda názov Nimrod zvolený celkom vhodne.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.