rozdiel napríklad od turistiky medzi klubmi - nezdobila veľactené zákonodarné teleso v priebehu celej periódy. Napriek tomu zaráža suverenita a akoby božská samozrejmosť, s akou si dokázali "zostručniť" a zjednodušiť program predposlednej schôdze parlamentu. Tri dni má trvať. Drzáci. Z približne sto zákonov, predložených do prvého a druhého čítania, si vybrali - 34. Ostatné vypustili.
Poznámka, že v súkromnom biznise by si takto pracovať nikto nedovolil, neznesie odpor. Argument, ktorý použilo politické grémium a odkývol každý s výnimkou KDH, že idú voľby a strany si nemajú robiť kampaň a bude sa rokovať len o tom, na čom sú predbežné dohody, je úplne scestný. Aby sa vyjavila absurdnosť situácie, predstavme si, že strany by sa dohodli, že neprerokujú na 60. schôdzi žiadny zákon, lebo - idú voľby a v júni sú ešte aj majstrovstvá sveta. Bugár otvorí schôdzu, odhlasujú nula bodov programu a - davaj damoj. Každý po svojich - Mečiar za medveďmi, Zala do Austrálie, Maňko (či ako sa volá) za papagájmi. A tak podobne.
Isteže je právom poslancov vyraďovať a zaraďovať do programu body. Isteže môžu existovať politické dôvody, prečo neprerokovať tamten či onen zákon (napr. vetované interrupcie ANO ležia už tri roky). Ale ľudia, platení z daní za to, aby robili legislatívu, nemôžu verejne hlásať, že na prácu je veľmi zlé alebo veľmi dobré počasie, a preto polovicu odložia na potom či zrušia. Totiž príčiny, ktoré uviedlo politické grémium a strany si osvojili, sú rovnakého druhu. Čo je človeka, ktorý ich platí, do toho, že idú voľby? Koho má čo zaujímať, že je kampaň, alebo že vládne menšinová vláda?
Návrhy zákonov, ktoré boli predložené, je psia povinnosť parlamentu prerokovať a buď odmietnuť, alebo prijať. Áno, môžu po jednom selektovať, že ten hej a ten von, keďže vždy môžu existovať nejaké špecifické dôvody týkajúce sa tej-ktorej normy. To je bežné. Ale jedno neexistuje: Vyhodiť dve tretiny z programu s plošným zdôvodnením, že (po)čas(ie) nie je vhodný (é). Za čo berú peniaze, naničhodná banda lenivá? To je skutočná paródia zastupiteľskej demokracie; ak je takto možné vykonávať zákonodarnú činnosť, tak potom stačí vždy na politickom grémiu spočítať, že ktoré zákony prejdú a tie odporučiť, a zvyšok hneď vyhodiť. Dobrý zlepšovák.
Politická trieda akoby uverila pohodlnej ilúzii, že vyhlásením predčasných volieb sa zastavuje svet. Ich prepadla domnienka, že ak vláda nemá väčšinu a v parlamente je ešte väčší bordel, ako býval za silného Dzurindu, tak to zakladá akúsi novú kvalitu existencie. Že zákony je normálne schvaľovať len vtedy, ak je jasná koalícia a opozícia.
No - isteže je to tak lepšie. Ale nič viac. Oni stratili pojem o realite; nech sa totiž na politickej scéne udeje čokoľvek, nech sa vzťahy akokoľvek pomiešajú a trebárs celý klub Smeru prejde do SDKÚ a SDKÚ do Smeru, aj tak furt platí, že činnosť parlamentu a povinnosti jeho členov sú v záujme verejnosti, ktorá poslancov (bohužiaľ) platí za zákonodarnú činnosť (najmä), a teda rôzne vplyvy a situácie, ako napr. kampaň či vysoký tlak vzduchu sa nedajú používať ako ospravedlnenka pre prípad, že sa im nechce pracovať. Predstavme si v privátnej firme, že z 12 projektov 8 zastavujú a robia len 4, lebo šéfovi pretiahli ženu a má depresiu. To, čo robí firma NR SR, je to isté - pokrútili sa v politike vzťahy, tak sa vykašľali na zákazku.
Isteže sú niektoré z návrhov, ktoré boli zrušené, predvolebná kampaň. Isteže nie je klíma na prijímanie ústavných revolúcií typu ochrana manželstva. Ale to nie sú argumenty pre neprerokovanie, ale pre neschválenie. Parlament je, okrem svojej základnej funkcie, aj javisko politického zápasu, kde sa strany predvádzajú voličom. Dvadsať beznádejných odvolávaní ministrov bolo o čom? Áno, bola to zakaždým blbosť a aj sme to napísali. Ale ak bol niekto blbý a vyslovovať nedôveru chcel, mal tú možnosť. A keby sa mu vzala, napríklad s absolútne logickým argumentom, že nemá 76 hlasov, šlo by o nedemokratický krok. Na zavedených scénach sa problém kampaň-zákonodarný proces rieši jednoducho; od momentu vyhlásenia oficiálnej kampane platí nepísaná dohoda, že parlament nezasadá vôbec. Ale kým funguje, tak má fungovať normálne.
Katastrofa sa určite nestala. Zákony počkajú na novú nomenklatúru, alebo sa stratia v prepadlisku. Až na Lipšicove návrhy o prokuratúre medzi vykopnutými nič svetoborné nie je. (Ani Froncov zákon o vzdelávaní, ktorý má veľkú promóciu.) Len si treba uvedomiť, že politici, ktorí sú vzhľadom na svoj reálny výkon a spoločenský význam zbytočne preplácaní, dezorientovanej verejnosti neslúžia, ale sa vysmievajú. A prechádza im to, lebo sa vytráca cit pre hranicu dovoleného a neprípustného.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.