KDH tak stratilo šancu diskutovať o zákonoch, ktoré navrhlo, a rokovať sa nebude ani o návrhu poslanca Smeru Roberta Kaliňáka, ktorý zakazoval kamiónom predbiehanie na diaľniciach.
Predseda KDH Pavol Hrušovský neskrýval sklamanie nad nezvyčajne krátkou schôdzou. "Ako chceme teraz verejnosti dokázať, že parlament je ústavným orgánom, ktorým má reprezentovať verejnosť?"
Poslanci sa na krátkej schôdzi zídu ešte v apríli a v máji už len slávnostne ukončia svoj mandát. Do volieb sú ešte tri mesiace.
Poverený šéf snemovne Béla Bugár argumentoval, že išlo o väčšinovú dohodu poslaneckých klubov.
Podpredseda Smeru Pavol Paška povedal, že dohoda bola niečím podobným ako rozhodnutie vlády o zastavení predajov štátneho majetku. Paška podozrieva KDH, že si robí predvolebnú agendu.
Hrušovský namietal, že KDH chcelo len napĺňať vládny program. Vládni poslanci mali podľa neho umožniť prerokovanie školského zákona o financovaní športu či o trestnej zodpovednosti právnických osôb.
KDH nepodporila ani SMK, Hrušovský však povedal, že je sklamaný "zo všetkých", ktorí nechceli diskutovať o zákonoch. Ku KDH sa pridali len Ján Drgonec z klubu ANO, Ján Cuper z HZDS a niekoľko nezávislých poslancov.
Bugár tvrdí, že "ak použijeme zdravý rozum", každý si musí uvedomiť, že vládnych poslancov aj s KDH je málo a aj tie najlepšie návrhy mohli "padnúť". Bugár adresoval KDH výčitku, že mohlo svoje návrhy predložiť, keď bolo vo vláde.
(sp)
Definitívne schválili deväť zákonov
Obete násilných trestných činov alebo ich pozostalí budú mať právny nárok na získanie odškodného za spôsobenú ujmu. Vyplýva to z návrhu zákona o odškodňovaní osôb poškodených násilnými trestnými činmi, ktorý dnes definitívne schválili poslanci. V prípade, že trestným činom došlo k ublíženiu na zdraví, dostane poškodený odškodné až do výšky 350-tisíc korún a to podľa spôsobenej ujmy na zdraví. Pri znásilnení a smrti navrhuje paušálny finančný príspevok. V prípade znásilnenia ide o 70-tisíc korún a v prípade, že pri násilnom trestnom čine došlo k usmrteniu, navrhuje, aby boli pozostalí odškodnení čiastkou 350-tisíc korún. Odškodnenie musí pritom zaplatiť páchateľ trestného činu. V prípade, že páchateľ nebude známy, alebo nebude schopný zaplatiť požadovanú sumu, odškodnenie vyplatí štát.
Parlament včera prelomil prezidentove veto a opätovne schválili novelu zákona o povinnom zmluvnom poistení (PZP) zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Poistník nebude môcť cez poistné obdobie zmeniť poisťovateľa tak, že nezaplatí poistku resp. splátku poistného. V takomto prípade bude povinný opäť sa poistiť u doterajšieho poisťovateľa do konca poistného obdobia, na ktoré s ním uzavrel zmluvu na začiatku tohto obdobia. Prevádzkovateľ vozidla - poistník nebude môcť poistnú zmluvu na to isté obdobie
uzavrieť u iného poisťovateľa.
Poslanci odhlasovali aj zrušenie Úradu pre štátnu službu k 1. júnu tohto roka. Dňom zrušenia úradu prejdú jeho práva a povinnosti vrátane práv a povinností zo štátnozamestnaneckých pomerov a pracovnoprávnych vzťahov na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Obvinení budú môcť mať počas výkonu väzby v celách hodinky, fotografie, vlastné knihy, časopisy, študijné materiály, elektrický holiaci strojček, ponorný varič alebo rýchlovarnú kanvicu a ďalšie veci osobnej povahy. Vyplýva zo zákona o výkone väzby, ktorý včera schválil parlament. Raz za tri mesiace bude mať obvinený právo prijať balík s potravinami a vecami osobnej spotreby do piatich kíl. Balík možno doručiť len poštou a nesmie obsahovať cennosti, alkoholické
nápoje, lieky, omamné či psychotropné látky. Stravu budú obvinení dostávať trikrát denne, pričom majú právo používať vlastný odev.
Zvýšiť transparentnosť a podporiť konkurenciu v bankovom sektore, ktorá by sa mala odraziť v znížení bankových poplatkov, je cieľom schválenej novely zákona o bankách.
Nové produkty kolektívneho investovania zavádza novela zákona o kolektívnom investovaní, ktorá zároveň rozširuje jeho možnosti na investovanie úspor občanov na slovenskom kapitálovom trhu.
Parlament schválil aj tri novely zákonov o spotrebnej dani z piva, vína a minerálnych olejov.
Do ďalšieho čítania sa dostali novely zákonov o liekoch, zdravotnej starostlivosti, štátnych symboloch, či novela o zákona o ochrane utajovaných skutočností a ústavného zákona o zriadení a činnosti parlamentného výboru na preskúmanie rozhodnutí NBÚ. Do druhého čítania prešla aj novela zákona o sociálnom poistení, ktorá dorovnáva jednotlivé typy dôchodkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.