účely musí byť úspešné, aby nedošlo ku konfrontácii. Uviedol to včera Biely dom.
V novej stratégii národnej bezpečnosti tiež americká administratíva popisuje možné problémy po celom Blízkom východe, ako aj v Rusku a Číne. Správa, ktorú si od prezidenta Georgea W. Busha vyžiadal Kongres, sumarizuje jeho stratégiu ochrany Spojených štátov a zlepšenia vzťahov s inými krajinami. Potvrdzuje tiež princíp "preventívnych" útokov proti teroristom a nepriateľským štátom, ktorý Bush po prvý raz načrtol v prvom takomto dokumente o stratégii v roku 2002. "Keď sú dôsledky útoku zbraňami hromadného ničenia potenciálne také ničivé, nemôžeme si dovoliť nečinne stáť, zatiaľ čo sa vážne hrozby zhmotňujú," uvádza sa v dokumente s tým, že USA musia byť pripravené konať samé.
Zdôrazňuje však zároveň potrebu diplomacie a spolupráce s inými krajinami, bez ktorej Washington vo svete sotva dosiahne trvalé výsledky. Okrem obáv, že Teherán sa snaží získať atómové zbrane, uvádza dokument ďalšie príčiny na znepokojenie v prípade Iránu. Sú nimi podpora terorizmu, ohrozovanie Izraela, snaha narúšať mier na Blízkom východe a demokraciu v Iraku a utláčanie vlastného obyvateľstva. Vážnu hrozbu, pokiaľ ide o šírenie jadrových zbraní, podľa Busha predstavuje aj Severná Kórea. Bush v dokumente tiež kritizuje Rusko a Čínu a označuje Sýriu za tyranskú krajinu, ktorá poskytuje útočisko teroristom a podporuje ich aktivity.
V prípade Ruska vyjadruje znepokojenie nad čoraz väčším obmedzovaním demokratických výdobytkov zo strany prezidenta Vladimira Putina. Čínskych lídrov správa vyzýva, aby pokračovali na ceste reforiem a otvárania sa svetu a zanechali "staré spôsoby" myslenia a konania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.