V Bagdade sa včera zišiel na svojom inauguračnom zasadaní prvý stály parlament povojnového Iraku. Súčasní poslanci 275
V rámci bezpečnostných opatrení, ktoré majú zabrániť prípadným útokom v čase novej vlny násilností, sú Bagdade zatvorené všetky verejné budovy a v meste platí zákaz riadenia motorových vozidiel. Väčšina poslancov sa dostavila v tradičných arabských a kurdských odevoch. Včerajšie zasadanie je viac-menej len formálnou záležitosťou, pretože rozhovory o vytvorení vlády národnej jednoty sú pre pokračujúce vnútorné spory stále na mŕtvom bode.
Prvú schôdzku otvoril najstarší člen parlamentu Adnan Pašaši čítaním veršov z Koránu. Pripomenul, že krajina prechádza veľmi zložitým obdobím a po novej vlne násilností čelí hrozbe sektárskeho násilia, ktoré by mohlo prerásť až do občianskej vojny. Vyzval preto Iračanov, aby zabránili občianskej vojne, pretože tá by bola pre krajinu "národnou katastrofou".
Dlho očakávanie zasadanie trvalo len 30 minút a bolo vzápätí odročené, pretože poslanci sa nedohodli na predsedovi a podpredsedoch zákonodarného zboru. Noví členovia Národného zhromaždenia zložili prísahu, v ktorej sľúbili, že budú "chrániť nezávislosť a zvrchovanosť Iraku a budú dbať o záujmy jeho ľudu". Vzápätí sa zasadanie odročilo na neurčito.
Výročie plynového útoku skončilo násilnosťami
Halabdža - Stovky kurdských demonštrantov zaútočili včera na pamätník obetí plynového útoku z roku 1988 v irackom meste Halabdža a vtrhli do vládnych budov. V tento deň si mesto pripomína 18. výročie smrti 5000 svojich spoluobčanov, z ktorých je všeobecne obviňovaný vtedajší iracký prezident Saddám Husajn a jeho jednotky. K streľbe došlo po tom, ako protesty prepukli do násilností.
Demonštranti najprv prerušovali a provokovali predstaviteľov mesta počas príhovorov, ktoré prednášali pri príležitosti tragického útoku. Neskôr sa zhromaždenie zvrhlo do násilností, ktoré si podľa dvoch miestnych novinárov vyžiadali niekoľko obetí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.